kuchnieportal

Czy warto kupić zmywarkę? Za i przeciw.

Czy warto kupić zmywarkę? Za i przeciw.

Zmywarka jest sporym wydatkiem dla naszego domowego budżetu,  jest jednak nowoczesnym sprzętem usprawniającym naszą pracę w kuchni i uwalniającym nas od uciążliwych czynności porządkowych. Zastanawiając się nad zakupem tego sprzętu, trzeba rozważyć szereg jego zalet i wad, które wpływają na naszą decyzję. 

Wydaje się jednak, iż prędzej czy później stanie się ona standardem wyposażenia naszej kuchni, tak jak inne rodzaje sprzętu, który powoli wypierał uciążliwe i żmudne czynności mechaniczne z naszego życia, że wspomnimy tu o odkurzaczu, pralce czy różnego rodzaju sprzętu AGD, który jeszcze do niedawna wydawał nam się zbędnym i kosztownym ułatwieniem.

Zalety korzystania z zmywarki
 

 • Czas – szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę lub musimy posprzątać po dużym przyjęciu.
 • Oszczędność wody – podczas zmywania zużywamy bardzo duże ilości wody, szczególnie kiedy płuczemy naczynia pod bieżącą wodą, a przecież staramy się pozbyć bakterii z powierzchni naszych naczyń i sztućców. Nowoczesne zmywarki ograniczają zużycie wody nawet do 10-12 litrów wody na jeden cykl. Przy używaniu zmywarki możemy być pewni zmniejszenia zużycia wody i obniżeniu rachunków za nią.
 • Oszczędność energii – do prawidłowego zmycia naczyń konieczna jest ciepła woda. Najczęściej uzyskujemy ją bezpośrednio z podgrzewacza elektrycznego, a czasem z bojlera w łazience, są to urządzenia niesłychanie prądożerne, a używane przez dłuższy czas, podnoszą nasze rachunki za prąd czy gaz. Zmywarki korzystają z nowoczesnych technologii oszczędnościowych dotyczących zużycia energii na poziomie A+ lub nawet A++.
 • Kontakt z bakteriami – unikamy bezpośredniego kontaktu z nimi, a w zlewie i na gąbkach jest ich szczególnie dużo ze względu na sprzyjające ich rozwojowi ciepłe i wilgotne środowisko. W zmywarce giną one w temperaturze 60 stopni, a specjalne środki dezynfekujące niszczą ich obecność w wszelkich szparach i zakamarkach.
 • Środki chemiczne – unikamy bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi środkami chemicznymi, nie niszczą nam one rąk i nie wnikają do organizmu. Środki dla zmywarki są nieco droższe niż płyn do zmywania, ale za to wydajniejsze i unikamy zakupu ścierek, gąbek i zmywaków.
 
Przedziały cenowe zakupu zmywarek
 
Do 1000 złotych – posiadają podstawowe oprogramowanie oraz wyposażenie, ale można je już kupić w strefie oszczędności energii na poziomie A+
Do 1500 złotych–posiadają rozszerzone oprogramowanie, podwyższone standardy wykonania, znajdują się na poziomie oszczędności energetycznej A++ oraz stosują programy oszczędnościowe wody od 7 – 10 litrów wody
Do 2000 złotych – pełny komfort używania zmywarki, bardzo szeroka gama komponentów, energooszczędne i zużywają minimalną ilość wody, wyposażone w panele kontrolne z dużą ilością wskaźników i funkcji
 
Wady zmywarek
 
 • Koszt zmywarki
 • Dodatkowe zużycie prądu
 • Zajęte dodatkowe miejsce w kuchni
 • Generuje dodatkowe dźwięki
 • Ewentualne usterki wynikające z eksploatacji sprzętu
 • Nie wszystkie naczynia mogą być w niej zmywane
 
Decyzja co do nabycia zmywarki należy do każdego użytkownika, on musi ustalić, czy jest ona przydatna w jego gospodarstwie domowym. Czy przy wydatku, jaki poniesie zaoszczędzony czas i komfort życia, jaki uzyska, będzie wystarczająco satysfakcjonujący.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95