kuchnieportal

Właściwości ekspresów ciśnieniowych i na kapsułki

Właściwości ekspresów ciśnieniowych i na kapsułki

Ekspres do kawy powinien być ułatwieniem i otworzyć przed Tobą nowe możliwości. Dlatego omówimy porównanie ekspresów na kapsułki oraz na kawę ziarnistą. Pamiętaj, że dobry jakościowo sprzęt pozwoli cieszyć się doskonałą kawą przez lata.

Działanie ekspresu na kapsułki

Ekspresy do kawy wykorzystujące gotowe kapsułki to przepis na szybką kawę o poranku. Ekspres nie wymaga wielkiego zaangażowania użytkownika, jedynie dostępności kapsułek. Do tego dochodzi jeszcze prostota czyszczenia oraz łatwość obsługi takich urządzeń. Brak systemu spieniającego w tego typu ekspresach uniemożliwia jednak zrobienie kawy mlecznej. Proces parzenia kawy jest bardzo łatwy: wystaczy włożyć kapsułkę z ulubioną kawą do ekspresu, wcisnąć start, a urządzenie przebije kapsułkę. Wysokie ciśnienie sprawi, że gorąca woda zmiesza się z kawą i napełni filiżankę.

 

Główne właściwości ekspresu na kapsułki

Ekspresy do kawy na kapsułki mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Do zalet takiego sprzętu zalicza się na pewno błyskawiczną szybkość parzenia kawy. Taki ekspres do kawy zajmuje mało przestrzeni oraz jest intuicyjny w obsłudze. Wysoka dostępność kapsułek sprawia, że zawsze zaparzysz swoją ulubioną kawę. Ekspres do kawy na kapsułki to tańsza alternatywa do ekspresów do kawy ziarnistej. Automatyczny program czyszczenia ułatwia korzystanie z tych automatów. Niektóre z nich pozwalają na zaparzenie także gorącej czekolady czy mrożonej kawy.

Ekspres automatyczny charakteryzuje się niską ceną kupna, jednak zestaw pasujących kapsułek to już droższa sprawa. Jakość i smak kawy może także pozostawić wiele do życzenia wyrafinowanym smakoszom. Kolejną sprawą jest brak regulacji ustawień mocy i smaku kawy. Musimy zdać się na zawartość kapsułki. Przy dużej grupie przyjaciół czy na spotkaniu rodzinnym nie sprawdzi się niewielki zbiornik na wodę. Ekspresy automatyczne do kawy nie są więc rozwiązaniem zbyt ekologicznym.

Jak zadbać o ekspres na kapsułki?

Podstawą jest regularne odkamienianie ekspresu, co najmniej co kilka miesięcy. W większości nowoczesnych udaje się to załatwić jednym przyciskiem. Mamy wtedy pewność nie tylko sprawności sprzętu, ale i aromatu kawy. Równie ważne jest napełnianie zbiorniczka wodą przed włączeniem programu oraz utylizacja zużytych kapsułek.

 

Ekspresy ciśnieniowe na kawę ziarnistą

Ekspresy ciśnieniowe występują w kilku rodzajach: wersji kolbowej, z młynkiem oraz z systemem mlecznym. Ekspres kolbowy wykorzystywany jest najczęściej przez profesjonalnych baristów w kawiarniach. Ekspresy kolbowe wymagają nakładania łyżeczką dopiero co zmielonej kawy. Bardziej nowoczesne modele ekspresów do kawy z młynkiem pozwalają na ustawienie grubości zmielenia ziaren. Ciśnieniowy ekspres do kawy z wbudowanym systemem mlecznym zapewnia pyszny smak ulubionej latte macchiato. W zaawansowanych modelach można decydować o wysokości i puszystości mlecznej pianki.

 

Ekspresy kolbowe oraz z młynkiem – główne cechy

Biorąc pod uwagę smak i aromat kawy, ekspresy ciśnieniowe biją na głowę konkurencję. To ich główna zaleta, ale nie jedyna. To po pierwsze szeroki wybór dostępnych rodzajów kawy, a każdą z nich przygotujesz przy pomocy jednego przycisku. Zarówno kolbowe ekspresy, jak i te z wbudowanym młynkiem zapewniają niezwykłą prędkość parzenia kawy. Nauka panelu sterowania też nie jest trudna – wszystko jest starannie podpisane odpowiednim piktogramem. Ekspresy te charakteryzuje pełna automatyzacja, wysoka wydajność w parzeniu kawy najwyższej jakości. Samodzielne czyszczenie i odkamienianie pozwala Ci zawsze cieszyć się świeżą kawą.

Cena urządzenia oraz ewentualny koszt serwisu mogą na początku zbić z tropu, jednak jest to wieloletni, wysokowydajny sprzęt. Ciśnieniowy ekspres do kawy zajmuje także o wiele więcej miejsca od ekspresu na kapsułki. Wbudowany młynek zwiększa również głośność działania ekspresu. Przez zmieloną kawę trzeba też regularnie czyścić wnętrze urządzenia. Regulacja mocy kawy oraz personalizacja ustawień może trochę potrwać, wymaga więc od właściciela poświęconego czasu.

 

Ekspres ciśnieniowy – tańszy w dłuższej perspektywie

Kapsułki do dedykowanego im ekspresu muszą pochodzić od jednego producenta, ich smak nigdy się nie zmienia a cena może rzucić na kolana. Dlatego ekspres ciśnieniowy jak żaden inny rodzaj ekspresu jest dużo bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie. Chociaż koszt ekspresu ciśnieniowego może odstraszyć, na pewno się zwróci. Ten niezniszczalny sprzęt pozwala Ci eksperymentować z różnymi smakami i rodzajami kawy ziarnistej. Nie tylko są w nim dostępne napoje cappuccino, spienione caffe latte czy pyszne espresso, ale i Twoje indywidualne kompozycje.

Jak dokonać wyboru?

Dla miłośników kawy szybkiej, o zawsze pewnym smaku, idealnie sprawdzi się ekspres do kawy na kapsułki. Ten typ ekspresu nie zadowoli jednak prawdziwych smakoszy. Sam proces parzenia kawy to dla nich rytuał, który ekspres ciśnieniowy tylko ułatwia. Wypróbujesz dzięki niemu każdy rodzaj kawy, a spotkania towarzyskie zamienią się w ucztę zmysłów. Różne rodzaje ekspresów mają swoje plusy i minusy, które należy brać pod uwagę przy wyborze.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95