kuchnieportal

Co warto przemyśleć przy projektowaniu schodów?

Co warto przemyśleć przy projektowaniu schodów?

Kiedy decydujemy się na budowę domu, robimy to tylko nie dla siebie, lecz także z myślą o naszym potomstwie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na budynek piętrowy z co najmniej dwoma kondygnacjami, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób są wykonane schody, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Co warto przemyśleć przy etapie projektowania? Pozwólcie, że wam pomożemy!

Pomóżmy najmłodszym!

Prędzej czy później nadejdzie czas, w którym nasi najmłodsi domownicy będą musieli sami nauczyć się wchodzenia po schodach. Możemy im znacznie ułatwić to zadanie, przy pomocy kilku elementów konstrukcji. Przede wszystkim, prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją pewne ogólne parametry, mające na celu przystosowanie całego projektu pod względem ergonomicznym. W ich skład wchodzą takie wymiary jak szerokość stopnia czy wysokość balustrady. Niestety, są one często ignorowane, głównie z powodów wizualnych czy tych związanych z dostępnymi funduszami. Lepszym pomysłem będzie trzymanie się norm, które zostały ustalone poprzez wielokrotne badania i mają na celu zapewnienie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa.

Fonta - ciemne schody

Źródło zdjęcia: pl.fontanotshop.com

Wymiary stopni

Jeżeli mówimy o stopniach, to głównymi cechami, jakie należy wziąć pod uwagę, są liczba i same wymiary stopni. Jeżeli zdecydujemy się na schody jednobiegowe, takim ?złotym środkiem? jest liczba siedemnaście. Nieparzysta ilość stopni pozwoli na komfortowe wejście bez końcowego niepewnego kroku. Gdy kondygnacje będą łączone przez większą ilość schodów, warto zastanowić się nad schodami na przykład dwubiegowymi, które dadzą nam i naszym dzieciom możliwość odpoczynku. Wracając do wymiarów stopni, powinny one mieć wysokość od 15 do 19 centymetrów wysokości przy około 22 centymetrach szerokości. Powinno to zapewnić wystarczający komfort, dzięki czemu nasze kroki nie będą zbyt krótkie, ani przesadnie długie.

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Gotowe projekty domów 

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Kwestia balustrad

Ostatnim z omawianych dziś elementów będą bezpośrednio połączone ze schodami balustrady. To, na jaki projekt się zdecydujemy, jest absolutnie kluczowe dla bezpieczeństwa naszych pociech. Jej wysokość powinna wynosić około 1 metra, lecz zamiast na wymiarach samej poręczy, powinniśmy skupić się na trałkach, potocznie nazywanymi barierkami. Najgorsze co możemy zrobić, przy obecności małych dzieci to zdecydować się na ich poziome zamontowanie. Ciężko o lepsze zaproszenie do niebezpiecznej wspinaczki, prawda? Dlatego właśnie powinniśmy zastanowić się nad klasycznymi, pionowymi trałkami, jednakże montowanymi w odległości maksymalnie 10 centymetrów, aby całkowicie zapobiec wszystkim nierozsądnym pomysłom.

Fonta - balustrada schodów

Źródło zdjęcia: pl.fontanotshop.com/balustrady-porecze.html

Podsumowanie

Przy wstawianiu schodów w naszym domu musi być podyktowane nie tylko kwestiami wizualnymi i naszym wyczuciem estetyki, ale także bezpieczeństwem, jakie zapewni dany projekt. Czasami warto poświęcić efektowne zdobienia i inne atrakcyjne elementy schodów na rzecz efektywnego bezpieczeństwa i komfortu. Przecież nikomu z nas nie zależy na dużej ilości wypadków?

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95