kuchnieportal

Q&A: Kuchnia w stylu skandynawskim. Co musisz wiedzieć?

Q&A: Kuchnia w stylu skandynawskim. Co musisz wiedzieć?

Wnętrza skandynawskie są jednymi z najpopularniejszych ? i to niemalże na całym świecie. Pomimo wielu nowych trendów i nurtów, nadal pozostają na piedestale, na stale goszcząc w zarówno domowych, jak i publicznych aranżacjach. Jasne, przestronne wnętrza zyskują uznanie w oczach architektów i projektantów. Nowe pokolenia coraz chętniej wykorzystują potencjał minimalistycznych aranżacji, urządzając w ten sposób salon, sypialnię, pokój malucha i? kuchnię. Pomimo wielu lat popularności, nadal, nieustannie, pojawiają się pytania dotyczące stylu północnego. Zebraliśmy te najpopularniejsze, aby odpowiedzieć na nie zbiorowo, ułatwiając Wam aranżację m.in. skandynawskiej kuchni.

Skąd wziął się styl skandynawski?

Rok 1857, Sztokholm. Działający protoplasta stylu skandynawskiego – Carl Larsson – maluje swoje nowatorskie dzieła na płótnie, przedstawiając na nich wizję jasnych i dobrze oświetlonych wnętrz. Niestety jego wizje nie spotkały się z uznaniem społeczności, więc młody artysta postanowił szukać szczęścia poza granicami swojego kraju. Niestrudzony wyruszył do Francji, aby przedstawić tam swoje prace.

Ku jego zaskoczeniu – Paryż niezwykle przychylnie przywitał się z nowymi koncepcjami. Popularność Carla rosła na sile i rozwijała się przez kolejne lata. Nazwisko Larssona przedostało się w jego rodzime kręgi w latach 30-tych XX wieku. Nagłe zainteresowanie odbiło się echem również w Danii, Finlandii i Szwecji, gdzie nowy styl odpowiedział na sytuacje gospodarczą północnych terenów.

Styl ten tak bardzo spodobał się tamtejszej społeczności, że pozostał niewzruszony przez kolejne lata. Jak pokazały późniejsze projekty ? styl nordycki stał się doskonałą inspiracją do pracy znakomitych twórców, takich jak np. Alvar Aaltro czy Arne Jacobsen.

 

Jak wygląda kuchnia w stylu skandynawskim?

 

Styl skandynawski to balans pomiędzy chłodnym, minimalistycznym wnętrzem, a ciepłem, które dopełniają promienie słoneczne. Ścisły związek z naturą jest niezwykle piękną formą dekorowania skandynawskich wnętrz – również kuchni. Prostota, aranżacyjna powściągliwość, harmonia i związek ze środowiskiem to filary tego popularnego stylu.

 

Zatem, w jaki sposób urządzić kuchnię w tym nurcie?

  1. Postaw na uniwersalność. Piękno i fenomen nurtu północnego tkwi w jego wszechstronności. Nie wybierają więc finezyjnych dodatków i fantazyjnych form. Zamiast nich postaw na geometryczne kształty, jasne barwy i proste elementy, które równie dobrze mogłyby pojawić się w salonie czy sypialni.
  2. Zadbaj o światło. Zarówno naturalne, jak i sztuczne, idealnie rozświetli pomieszczenie i stanowić będzie za piękną formę dekoracji. Rozpraszające promienie tworzą na ścianach i sufitach świetlne witraże, podkreślając tym samym piękno minimalistycznych i naturalnych dodatków.
  3. Jasne kolory. Na bok odłóż granaty, pastele, fuksje. Zamiast nich doskonale sprawdzą się kolory ziemi ? brązy, karmele, beże. Wiodącą barwą powinna pozostać biel i szarość, która przypomina zimowy krajobraz. Modne dodatki w skandynawskich duchu znajdziesz na Amadio.pl.
  4. Minimalizm. Styl skandynawski nie bazuje na ornamentach, bogatych zdobieniach i żłobieniach. Zamiast nich postaw na proste rozwiązania i tańsze dodatki ? drewniane figurki, ceramiczne talerze, szklane słoiczki na przyprawy i obrazy z cytatami.
  5. Naturalne materiały. Głównie drewno, które króluje w formie paneli, półek wiszących na ścianach https://amadio.pl/pol_m_Meble_Polki-wiszace-175.html, frontów szafek lub blatów. Uzupełnij je szklanymi akcentami i plastikiem, odchodząc tym samym od marmuru czy kryształów rodem z wnętrz glamour.
  6. Proste meble. Wybieraj stoły i krzesła w klasycznych, geometrycznych formach ? najlepiej z jasną tapicerką i prostymi nogami. Fronty pozostaw gładkie ? zarówno o matowym, jak i błyszczącym wykończeniu. Więcej inspiracji i pomysłów znajdziesz na: https://amadio.pl/pol_m_Pomieszczenia_Kuchnia-172.html

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95