kuchnieportal

Podłoga w kuchni – na co postawić?

Podłoga w kuchni – na co postawić?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu. W nim skupia się olbrzymia część naszego życia. Jakby nie było, to właśnie tam przygotowujemy wszystkie posiłki, a bardzo często również tam je spożywamy. Z tego też powodu materiały, jakie stosujemy przy wykończeniu kuchni, także muszą być wyjątkowe i to nie tylko pod względem designu, ale także ich funkcjonalności i wytrzymałości.

Beton, drewno czy kamień?

Podłoga w kuchni może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, w tym również takich jak kamień, drewno, a w przypadku wnętrz industrialnych nawet beton. Podłogi drewniane najczęściej spotykamy w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym. Natomiast podłogi z kamienia znajdziemy we wnętrzach nastawionych na luksusowy design.

Każdy z tych materiałów odznacza się swoim charakterystycznym wzornictwem oraz właściwościami. Różnią się one między sobą także ceną – jednak każdy z nich do najtańszych nie należy. Tym, co je łączy jest pielęgnacja wymagająca trochę zachodu. Co zrobić, kiedy podoba nam się wzornictwo danego materiału, jednak chcemy uniknąć problemów związanych z jego pielęgnacją i wysoką ceną? Marka [link]Tubądzin[/link] znalazła na to rozwiązanie. Są nim oczywiście płytki podłogowe, których design został zainspirowany powyższymi materiałami!

 

Płytki podłogowe – odpowiedź na wszystko!

Płytki gresowe nie od dzisiaj znajdują szerokie zastosowanie zarówno w kuchniach, jak i w łazienkach, przedpokojach, a coraz częściej także w salonach. To, że są one używane także w innych pomieszczeniach niż tradycyjnie, wiąże się właśnie z rewolucją designerską, która w ostatnich latach całkowicie odmieniła oblicze płytek podłogowych.

Inspiracje materiałami naturalnymi, takimi jak drewno czy kamień, a także nowoczesnymi materiałami dedykowanymi do odważnych aranżacji industrialnych (beton), pozwoliły na szersze spektrum ich zastosowania. Płytki podłogowe imitujące drewno, beton czy kamień pozwalają na stworzenie niezwykle oryginalnych wystrojów wnętrz, przy równoczesnym zachowaniu wszystkich praktycznych cechy płytek gresowych, takich jak wytrzymałość i łatwość pielęgnacji.

Takie produkty marki Tubądzin jak:

  • płytki podłogowe Aspen (płytki drewnopodobne),
  • płytki podłogowe Pietrasanta Poler (inspiracja marmurem),
  • płytki podłogowe Torano White Lapatto (biały beton),

pozwalają na stworzenie wyjątkowych aranżacji bazujących na płytkach gresowych, których design jest inspirowany pięknymi materiałami, nadającymi wnętrzom wyjątkowego klimatu i charakteru.

podłoga w kuchni

 

Jaki format płytek wybrać?

Co istotne, płytki podłogowe dostępne są w zróżnicowanej palecie rozmiarów. Dzięki temu możemy kształtować przestrzeń swojej kuchni nie tylko pod względem koloru płytek oraz ich tekstur, ale także rozmiaru samej płytki. Zupełnie inaczej będzie prezentować się podłoga, w której płytki mają standardowe rozmiary np. 30×30 cm, a inaczej podłogi z płytek w formacie 120×60 cm.

Co istotne, płytki podłogowe Tubądzin dostępne są również w formatach zbliżonych do wielkości paneli podłogowych czy desek, dlatego produkty gresowe odwzorowujące drewno wyglądają faktycznie tak, jakby podłoga była zrobiona z drewnianych desek czy paneli podłogowych. To, jaki wybierzemy format płytek, podyktowane powinno być naszym gustem i wielkością pomieszczenia – tak, aby przy ich układaniu pozostało jak najmniej odpadów. Na szczęście mamy w czym wybierać i to również jest jedną z największych zalet płytek podłogowych!

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95