kuchnieportal

Okap w kuchni – jaki wybrać?

Okap w kuchni – jaki wybrać?

Fot. Okap Arkea firmy Faber (źródło: www.okapyfaber.pl)

Okap – choć nie każdy o tym wie – jest jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych. Dzięki temu, iż jest on na wyposażeniu, nasz dom pozbawiony jest zbędnych oparów i nieprzyjemnych zapachów. Z kolei nasze meble i ściany nie brudzą się zbyt szybko, bowiem okap wchłania tłuszcz. Dziś, kiedy coraz częściej decydujemy się na kuchnie otwarte, okap okazuje się niezbędnym i podstawowym zakupem. 

Jaki okap wybrać?

Zakup okapu nie będzie zbyt skomplikowaną sprawą, jeśli tylko będziemy pamiętali o kilku sprawach. Musimy wziąć pod uwagę to, czy mamy kuchnię otwartą czy zamkniętą, jak często gotujemy, jakie zastosowano rozwiązania wentylacyjne w naszym domu czy to, ile mamy miejsca. Ważne jest również to, aby okap był dopasowany do stylistyki i charakteru wnętrza.

Rodzaje okapów kuchennych

Producenci oferują nam wiele rodzajów okapów kuchennych, tak więc każdy na pewno znajdzie odpowiedni do swojej kuchni.
Podstawowy podział okapów to taki, w którym dzielimy je na okapy wolnowiszące i okapy do zabudowy. Te z kolei dzielą się na kolejne, które omówimy po kolei.
Pierwsza grupa to okapy wolnowiszące, które najczęściej występują jako przyścienne, ale są także i wyspowe. Można je podzielić na podszafkowe i kominowe. Okapy podszafkowe są polecane do małych kuchni, bowiem mają niewielkie rozmiary, ale też i niewielką wydajność. Ich zaletą jest jednak różnorodność chociażby pod względem kolorystycznym. Okapy kominowe są większe i posiadają dodatkową rurę, która odprowadza zanieczyszczenia do kanału wentylacyjnego. Takie okapy są wydajniejsze, zajmują jednak więcej przestrzeni. Wśród okapów wolnowiszących należy też wspomnieć o okapach wyspowych, które są montowane nie do ściany, a do sufitu. Nie są tanie, jednak są wydajne i stanowią świetne wykończenie wyspy kuchennej.
Drugą grupę stanowią okapy do zabudowy. Tu najczęściej mówi się o okapach teleskopowych. Są to urządzenia o niewielkich rozmiarach, które mogą być po zamontowaniu prawie niewidoczne. Te okapy, zwane także szufladowymi, polecane są osobom, które nie chcą, aby akurat to urządzenie było widoczne. Nie są one zbyt wydajne, jednak są małe i mogą być ukryte. Wydajność można podnieść dzięki wysunięciu specjalnej szuflady, co zwiększy powierzchnię pochłaniającą. Są jednak i takie modele bez wysuwanej szuflady – są to tzw. wkłady.
Producenci ciągle poszukują nowych rozwiązań w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Coraz więcej osób stosuje niebanalne rozwiązania w swoich domach, dlatego też są im potrzebne inne, nietypowe urządzenia, m.in. okapy. Dlatego też w ofercie możemy znaleźć okapy narożne czy wiszące, które są nie tylko praktyczne, ale jednocześnie piękne i nadające wnętrzu odpowiedniego charakteru.

Okap wyspowy Lybra Faber
Fot. Okap wyspowy Lybra, Faber.

Jaki tryb pracy wybrać?

Pochłaniacz czy wyciąg? Na co się zdecydować? Wiele osób nie bierze tego pod uwagę, a często wybiera taki okap, który może działać w obu trybach. Nie zawsze jednak można korzystać z poszczególnego trybu.
Wyciąg (nazywany też trybem otwartym) zapewnia większą skuteczność, bowiem okap jest podłączony bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Może być zastosowany tylko w takim pomieszczeniu, które posiada dwa kanały wywiewne. Jeśli jest tylko jeden, to trzeba dodatkowo zamontować kratkę wyciągową.
Pochłaniacz (nazywany trybem zamkniętym) nie jest tak wydajny, ale można go zastosować w budynkach wielorodzinnych. W ogóle nie wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Niemniej jednak przed zakupem warto zapytać specjalisty ? np. kominiarza, który tryb będzie odpowiedni do naszego mieszkania czy domu.
Filtry w okapach

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów: węglowe i tłuszczowe. To, na które się zdecydujemy, ma wpływ na koszt zakupu czy na późniejszy czas poświęcony na ich wymianę. Warto też dowiedzieć się, czy w danym okapie znajduje się sensor zużycia filtrów, który informuje nas o ty, iż nadszedł czas na wymianę filtra.
Filtry tłuszczowe mają za zadanie absorbować tłuszcz, utrzymywać czystość i chronić okap. Filtry te dzielimy na fizelinowe, które musimy wymieniać co kilka miesięcy, a także na metalowe, które posłużą dłużej.
Z kolei filtry węglowe są stosowane tylko w pochłaniaczach, a ich zadaniem jest pochłanianie i niwelowanie zapachów. W zależności od jakości muszą być wymieniane co kilka miesięcy lub nawet co kilkanaście miesięcy.

Okap przyścienny Titano Faber
Fot. Okap przyścienny Titano, Faber.
Wydajność okapu

Jest to parametr określający to, ile powietrza dane urządzenie może oczyścić w określonym czasie. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, bowiem źle dobrana wydajność może skutkować zanieczyszczeniem czy zawilgoceniem kuchni albo zbyt szybko ją wychładzać.
Aby łatwo określić, jaka wydajność jest nam potrzebna, mnożymy powierzchnię kuchni razy wysokość. Otrzymaną wartość mnożymy najpierw przez sześć ? to daje nam informację o tym, jaka jest potrzebna minimalna wydajność, a później mnożymy przez dwanaście ? to daje nam informację o maksymalnej wydajności okapu.

Okap wyspowy Pareo, Faber
Fot. Okap wyspowy Pareo, Faber. 

Głośność         

Wiele osób ? szczególnie tych posiadających kuchnie otwarte ? obawia się, iż okap będzie zbyt głośno pracował. Dziś jednak są oferowane okapy o naprawdę niskim poziomie hałasu i możemy sobie dopasować ciche urządzenie. Ważne, aby sprzęt podczas pracy nie przekraczał bariery 65 dB. Tak informacja powinna być podana na ulotce. Warto też zwrócić uwagę, czy sprzęt pracujący na pełnych obrotach również nie przekracza tej bariery. W innym wypadku może przeszkadzać podczas rozmów czy w oglądaniu telewizji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podczas wybierania należy mieć na uwadze to, aby okap nie był węższy niż płyta grzejna, aby rura okapu pasowała do otworu wentylacyjnego (ta zasada dotyczy wyciągu), a podczas montowania należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości okapu do kuchenki (w przypadku kuchenki gazowej jest to minimum 75 cm). Okap powinien być zamontowany tak, aby było i wygodnie, i bezpiecznie.

To, na jaki okap się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb, oczekiwań, ale i zawartości portfela. Urządzenia sterowane elektronicznie są oczywiście droższe, jednak mają zalety w postaci dodatkowych funkcji, np. wyświetlacza czy funkcji turbo, dzięki której szybko oczyścimy powietrze. Oferta jest jednak tak różnorodna, że na pewno znajdziemy okap idealnie pasujący do naszej kuchni.

9 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
tinatun
20 grudnia 2017, 10:16
0/0

Sławku sprawdzałeś różne oferty? Może przed świętami natrafisz na ofertę dla siebie. Mi się nie nie wydawały aż takie drogie, ale nie mam też jakiś bajerów. Wcześniej czytałam sobie i na tej podstawie odrzuciłam niepotrzebne funkcje. Myślałam, że teraz każdy ma okap.

duszka
29 listopada 2017, 09:02
0/0

Kuchnia otwarta na salon, to pewnie z wyspą , no kochana @estera.a okap do zabudowy tu nie pasuje w żaden sposób, tylko jakiś dizajnerowski, z duszą, i w ofercie tej firmy znajdziesz.

poprawka
20 listopada 2017, 13:03
1/0

do estera.a – bardziej konkurencyjny to okap podblatowy wraz z płytą tworzą jedną całość.

Ola
19 lipca 2017, 21:03
0/0

albo gdzie indziej 🙂

estera.a
19 lipca 2017, 09:49
0/0

Do kuchni otwartej na salon czy jadalnię – tylko okap do zabudowy. Nie widać, nie słychać, a działa!@ Można z globalo, mają dosyć sporą ofertę.

krowka
17 marca 2017, 13:29
0/1

Najpopularniejszą grupą okapów są okapy przyścienne. Instaluje się je bezpośrednio nad płytą kuchenną. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, często z dodatkiem elementów z hartowanego, giętego, prostego lub kolorowego szkła.

Teresa
9 lutego 2017, 14:48
1/0

@Sławek – to zerknij na okapykuchennepl – tam na pe wno znajdziesz coś fajnego, w dobrej cenie. Nie patrz na sieciówki 🙂

NJUDES
16 grudnia 2015, 20:57
0/0

Stać i to bardzo dużą grupę klientów. Jednak nie zawsze liczy się cena i wygląd. Przede wszystkim na pierwszym miejscu powinniśmy popatrzeć na jego funkcjonalność lub na własny styl życia. Jeżeli mało gotujemy to generalnie możemy zdecydować się na okap dekoracyjny, którego jest coraz więcej na rynku.

Sławek
13 kwietnia 2014, 00:15
5/0

wszystko fajnie tylko jak sprawdziłem ceny okapów które mi się podobały to nie wiem kogo na nie stać

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95