kuchnieportal

Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres ciśnieniowy?

Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres ciśnieniowy?

Kawa posiada wiele właściwości wpływających korzystnie na działanie organizmu, w tym także na samopoczucie. Jej picie może być także przyjemnością i codziennym rytuałem oraz chwilą relaksu. Istotny jest sposób przygotowania kawy, który wpływa nie tylko na czas całego procesu, ale także na jej walory smakowe. Jednym z rozwiązań parzenia kawy jest wykorzystanie ekspresu ciśnieniowego. Czym cechują się takie urządzenia i na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę, decydując się na jego zakup?

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

W tego typu ekspresie do zaparzania kawy wykorzystywane jest, jak sama nazwa wskazuje, ciśnienie, a dokładniej woda pod wysokim ciśnieniem. Woda pobierana przez urządzenie jest podgrzewana w jego wnętrzu do wysokiej temperatury i przepływa przez zmieloną kawę w pojemniku w ekspresie lub w kolbie, trafiając wprost do filiżanki. Krótki kontakt wody z kawą wpływa na smak finalnego napoju, ograniczając gorzkie nuty smakowe. Ekspresy ciśnieniowe występują w wersjach w pełni automatycznych i ręcznych wymagających ingerencji użytkownika. W ekspresach ręcznych użytkownik manualnie odpowiada za mielenie, ubijanie kawy i spienianie mleka, natomiast ekspresy automatyczne samodzielnie wykonują te zadania.

Najważniejsze elementy ekspresu – młynek i system spieniania mleka

Istotny podczas procesu parzenia kawy jest młynek. Automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem posiada go jako wbudowany element całego urządzenia. Wybierając ekspres, warto zwrócić na niego uwagę. Najlepsze ekspresy posiadają młynki ze stalowymi żarnami, które oferują dokładniejsze mielenie w porównaniu do żaren ceramicznych. Istotna jest także regulacja grubości mielenia – tym lepiej, im więcej dostępnych stopni.

Jeśli zależy nam na parzeniu kaw mlecznych istotny będzie wybór ekspresu wyposażonego w system spieniania mleka. Występują one w różnych rodzajach, od całkowicie automatycznych pozwalających na przygotowanie wybranej kawy jednym kliknięciem, przez półautomatyczne, w których konieczne jest przestawianie filiżanki między modułami ekspresu, aż do obsługiwanych ręcznie dysz spieniających, które wymagają nieco wprawy i zaangażowania użytkownika w całym procesie parzenia.

 

ekspres do kawy

Na jakie funkcje ekspresu warto zwrócić uwagę?

Im bardziej automatyczny ekspres, tym większe znaczenie ma jego interfejs pozwalający na sterowanie urządzeniem. Wpływa on na możliwości dostosowywania parametrów przygotowywanych napojów, a także na konserwację ekspresu. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym większy dostępny wachlarz rodzajów kaw do przygotowania. Automatyczne ekspresy pozwalają szybko cieszyć się ulubionym napojem o zawsze takim samym smaku, należy jednak dbać o ich czystość. Z tego względu warto zdecydować się na model wyposażony w funkcje pozwalające na automatyczne czyszczenie. Takie funkcje urządzenia nie tylko oszczędzą nam czas, ale także przypomną o regularnej potrzebie czyszczenia, o czym łatwo zapomnieć.

Ciekawą opcją ekspresów automatycznych są dwa pojemniki na kawę, dzięki czemu każdorazowo przyrządzając napój możemy wybrać z których ziaren zostanie on wykonany. Podczas przygotowywania kaw z mlekiem istotna jest jego temperatura, dlatego opcją w najlepszych ekspresach są termiczne pojemniki, a nawet chłodzące utrzymujące jego odpowiednią temperaturę przez długi czas.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95