kuchnieportal

Montaż płyty w blacie kuchennym – najważniejsze informacje

Montaż płyty w blacie kuchennym – najważniejsze informacje

Płyta grzewcza to niezbędnik w każdej kuchni. Trudno wyobrazić sobie to tak ważne w każdym domu i mieszkaniu pomieszczenie bez obecności urządzenia, na którym każdego dnia przygotowujemy posiłki. Omawiając kwestie związane z płytą grzewczą, najczęściej mówi się o jej parametrach oraz funkcjach, które usprawniają proces gotowania. Warto jednak pochylić się nad nieco wcześniejszym etapem, czyli montażem kuchenki w blacie. Co warto na ten temat wiedzieć?

Montaż płyty a parametry sprzętu

Kiedy wybieramy płytę grzewczą do swojej kuchni, zwracamy uwagę na jej producenta, jakość, pakiet programów i funkcji oraz estetykę. Te kwestie są zazwyczaj najważniejsze, jeśli chodzi o urządzanie kuchni i późniejsze użytkowanie sprzętu. Nieco inne parametry są jednak istotne, jeśli chodzi o montaż urządzenia. W tym wypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na gabaryty kuchenki i sprawdzić, czy dany model zmieści się na blacie, który posiadamy lub planujemy zainstalować w kuchni. Bardzo ważne jest dokładne zmierzenie wszystkich wymiarów płyty oraz miejsca, w którym ma się ona znajdować. W przeciwnym razie tuż przed samym montażem mogą pojawić się nieprzyjemne komplikacje i trudności.  

Warto sprawdzić także ułożenie pól grzewczych i panelu sterowania kuchenki. Podczas montażu pamiętajmy, aby umieścić płytę w odpowiednim ułożeniu, tak aby korzystanie z niej było jak najwygodniejsze. Nie zapominajmy także o uwzględnieniu przyłączy kuchenki, które również powinny znaleźć się we właściwym miejscu.  

 

Przygotowanie instalacji 

Niezależnie od tego, czy wybrana przez nas kuchenka jest płytą gazową, elektryczną czy elektryczną indukcyjną, do jej prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania niezbędne jest fachowe podłączenie instalacji. W przypadku kuchenek elektrycznych zaleca się podłączenie ich do osobnego, samodzielnego gniazdka.  

Jeżeli na swoje urządzenie wybraliśmy płytę indukcyjną 400V, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, który w tym wypadku wykona dla nas instalację sieci trójfazowej. 

 

Najważniejsze etapy montażu płyty 

Montaż płyty możemy wykonać z pomocą specjalisty lub samodzielnie. W przypadku drugiej z możliwości bardzo ważne jest, aby dokładnie przygotować się do pracy i starannie wykonywać każdy kolejny krok, zachowując przy tym pełną ostrożność i skupienie.  

Na rynku można znaleźć super cienkie płyty Electrolux SLIM-FIT, które umożliwiają swobodę zarówno w aranżacji kuchni, jak i samym gotowaniu, a do tego zapewniają łatwość montażu. Jej głębokość do tafli szkła wynosi jedynie 44 mm. Tak więc bez problemu umieścić ją w nowoczesnych cienkich blatach o grubości nawet 12 mm nad szufladami i 28 mm nad piekarnikiem. 

Jeśli płyta grzewcza ma być umieszczona w miejscu starego urządzenia, nasze zadanie jest znacznie łatwiejsze, a sam montaż przebiegnie zdecydowanie szybciej. Jeśli natomiast montujemy sprzęt w nowej kuchni, będziemy musieli także wyciąć w blacie dokładnie wymierzony otwór na kuchenkę.  

Pracę rozpoczynamy jednak od solidnego przygotowania się – kompletujemy wszystkie materiały i sprzęt, umieszczając je pod ręką, ale i w bezpiecznym miejscu. Następnie – w przypadku płyt elektrycznych – przygotowujemy gniazdo do przyłączenia urządzenia. Wycinamy dokładnie odmierzony wcześniej otwór, w którym po uprzednim przygotowaniu elektryki osadzamy kuchenkę. Bardzo ważne jest także, aby w odpowiedni sposób, za pomocą specjalnych uszczelek i impregnacji, zabezpieczyć sprzęt i sąsiadujące z nim elementy.  

Po podłączeniu urządzenia warto jeszcze dokładnie sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane poprawnie, a sprzęt działa odpowiednio i bezpiecznie. Jeżeli tak, jest gotowy do wykonywania codziennych zadań kuchennych.  

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95