kuchnieportal

Mikser czy robot planetarny – jak i co wybrać do domu?

Mikser czy robot planetarny – jak i co wybrać do domu?

O robotach planetarnych mówi się, że zastępują zwykły mikser. I rzeczywiście tak jest. Jednak na rynku mamy już bardziej zaawansowane urządzenia takie jak mikser elektryczny mikser z misą, mikser z blenderem, a nawet mikser planetarny. Dzisiaj skupimy się na tym, co to jest i jak działa mikser ręczny, porównując go z robotem kuchennym. Dzięki naszemu zestawieniu wybór odpowiedniego urządzenia powinien być łatwiejszy.

Samodzielne przygotowanie posiłków nie musi zajmować dużo czasu, zwłaszcza kiedy gotujemy dla całej rodziny. Pieczenie ciasta czy przygotowanie domowego makaronu kojarzą się jako czynności czasochłonne, jednak to się zmienia, jeżeli pod ręką mamy kuchenny robot planetarny. Dzięki niemu możemy miksować, szatkować, trzeć, kroić, mieszać, mielić, ugniatać i robić wiele więcej rzeczy! Pytanie jednak, czy naprawdę potrzebujemy aż tak zaawansowanego urządzenia, czy może wystarczy mikser ręczny?

Planetarny robot kuchenny, czyli właściwie co?

Zawarty w nazwie produktu przymiotnik ?planetarny? odnosi się do sposobu pracy robota, w którym mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz spiralnie wirują dookoła misy. Niektóre modele mają jeszcze dodatkową funkcję mieszania, kiedy to mieszadła zbliżają się do środka i oddalają od niego.

Roboty planetarne uważana są obecnie za najwydajniejsze i najbardziej nowoczesne urządzenia kuchenne. Wyróżniają się dużą mocą, dużą liczbą dodatkowych akcesoriów, a także wieloma funkcjami, które znacznie skracają czas przygotowywania potraw. Jak planetarny robot kuchenny sprawdza się w kuchni?

Przyjrzyjmy się modelowi Kenwood KVL6370S ? renomowanej marki, która oferuje roboty kuchenne do użytku domowego i profesjonalnego.

Przywołany robot planetarny Kenwood składa się z czterech głównych części:

 • metalowa misa o pojemności 6,7 l z uchwytami i plastikową pokrywą
 • 3 stalowe mieszadła: trzepaczka, mieszadła K i hak do zagniatania
 • blender kielichowy o pojemności 1,6 l ze szkła odpornego na wysokie i niskie temperatury
 • maszynka do mielenia wyposażonej w 3 sita o średnicach otworów: 3 mm, 4,5 mm i 8 mm, z przystawkami do kiełbas i kebbe

Jak robot planetarny radzi sobie z przygotowywaniem ciasta, opisała Dociekliwa.pl z blogu testującego sprzęty AGD:

fot.: dociekliwa.pl

Abstrahując od wielkości mieszadeł, sama ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Hak świetnie zagniata ciasta drożdżowe, mieszadło K doskonale zagniotło ciasto kruche, nadaje się też do mieszania gęstszych ciast, jak choćby na ucierane babeczki. Ramiona trzepaczki są na tyle grube, że ubicie najlżejszych pian przy minimalnych ilościach składników chwilę zajmuje. Jednak wciąż jest to skuteczna i szybka praca. Konstrukcja trzepaczki za to genialnie sprawdza się do ubijania gęstszych kremów, np. ulubionego u nas tortowego przełożenia z mascarpone i słodkiej śmietanki ? czytamy we wpisie https://dociekliwa.pl/2019/10/22/test-kenwood-chef-xl-elite-najlepszy-robot-kuchenny-jaki-testowalam-moje-opinie/

Mikser ręczny – zwykłe urządzenie do zwykłych zadań?

Mikser ręczny kojarzy się nam z pojedynczym urządzeniem, do którego mamy ograniczoną liczbę akcesoriów, z reguły sprowadzających się do czterech, a mianowicie miski, standardowych mieszadeł, haka do ciasta oraz nakładki do blendera. Współczesne urządzenia możemy doposażyć o inne niezbędne przedmioty lub kupić gotowy zestaw.

Tak na przykład w bardziej rozbudowanej wersji z mikserem ręcznym dostajemy:

 • kielich do miksowania z pokrywą
 • końcówki do mieszania
 • końcówki do ubijania
 • łopatkę
 • ostrze do rozdrabniania/siekania
 • rozdrabniacz
 • stojak z misą obrotową
 • stopkę miksująca

Miksery ręczne różnią się od robota planetarnego nie tylko zakresem pracy, a konkretnie ograniczonym jej zakresem do mieszania, ale przede wszystkim mocą. Jeżeli przyjrzymy się mikserom dostępnym w sklepach, ich moc zaczyna się od 85 W, a kończy na 500 W, gdy moc robotów planetarnych zaczyna się od 600 W. Nie zmienia to jednak faktu, że z mikserem bez problemu przygotujemy ciasto na naleśniki, ubijemy pianę czy utrzemy majonez. Bardziej zaawansowany pokruszy lód i wyrobi gęste ciasto. Niektóre miksery stacjonarne i ręczne mają dodatkowy malakser, dzięki któremu posiekamy czy pokroimy warzywa czy owoce. Z dodatkowymi przystawkami jednak prosty mikser ręczny zamienia się w robota i pytanie, czy nie lepiej wtedy zainwestować w robot planetarny?

Co wybrać – mikser czy robot planetarny?

Robot planetarny to wszechstronny sprzęt, którego główną zaletą jest duża moc, mnogość funkcji oraz akcesoriów. Dzięki niemu przygotowywanie potraw staje się o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne, bo odpada nam konieczność ręcznego krojenia, szatkowania, mieszania i wiele więcej. Robot planetarny polecany jest zwłaszcza wtedy, kiedy dużo pieczemy ? obojętnie, czy są to domowe wypieki typu chleb czy pizza, ponieważ za każdym razem wymagają od nas dokładnego mieszania ciasta. Świetnie sprawdzi się też przy wieloosobowej rodzinie i dla osób, które po prostu kochają gotować, ale niekoniecznie lubią tracić godziny na przygotowania. Kuchenny robot wielofunkcyjny działa automatycznie, a my w tym czasie możemy zająć się innymi czynnościami.

Wadą robotów planetarnych jest ich wielkość – mogą zajmować dużo miejsca na blacie. Z drugiej strony możemy dodatkowe przystawki trzymać w szafce i wyciągać tylko przed samą pracą. Przykładowo robot Kenwood KVL6370S z zamontowaną misą i pokrywą ma ok. 42 cm długości, 35 cm wysokości i 32 cm szerokości, a z blenderem jego wysokość sięga prawie 61 cm. Samo złożenie urządzenia jest szybkie i bezproblemowe. Warto znaleźć mu jednak gdzieś stałe miejsce, aby zawsze był gotowy do pracy.

Zaletą miksera ręcznego jest jego lekkość, wygoda w użytkowaniu i niemal natychmiastowa gotowość do pracy. Szybko można go wyciągnąć z kartonu i zacząć miksować, może też być umieszczony zawsze w zasięgu ręki, bo nie zajmuje dużo miejsca. Wadą urządzenia jest zdecydowanie mniejszy zakres pracy, który sprowadza się właściwie do miksowania i rozdrabniania. Z jego pomocą przygotujemy więc koktajle, rozdrobnimy większe składniki czy też ubijemy pianę. Bardziej wydajne urządzenia pomogą nam nawet rozkruszyć lód. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma tryb turbo, dzięki czemu poradzi sobie niemal z każdym wyzwaniem kulinarnym, oraz jaki ma zakres głośności, ponieważ miksery ręczne z reguły są głośne, co często dyskwalifikuje je, jeżeli w domu są małe dzieci.

Co zatem wybrać? Jeżeli zależy nam tylko na mieszaniu i nie przeszkadza nam to, że będziemy trzymać sprzęt, wybierzmy mikser ręczny. Możemy również zdecydować się na statyczny mikser z misą lub mikser planetarny, dzięki któremu będziemy mieli wolne ręce, gdy urządzenie będzie mieszało nam ciasto. Natomiast osobom mającym większe oczekiwania względem pomocy kuchennej przyda się bardziej zaawansowane urządzenie. Robot kuchenny może pomóc rozwinąć kulinarne skrzydła i wyjść poza zwykłe mieszanie i ubijanie. Na dodatek, jeżeli porównamy wydajność samego mieszania, to robot planetarny wygrywa z mikserem zdecydowanie wyższym tempem i lepszą dokładnością mieszania.

Reasumując: to, jakie urządzenie wybierzemy, czy to będzie mikser ręczny, czy robot planetarny, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i budżetu. Proste rozwiązania typu mikser są tańsze, ale też mogą się okazać niewystarczające lub nawet ograniczające.

Czytaj także:
– Robot kuchenny: jak wybrać maszynę planetarną do wyrabiania ciasta? https://www.agdmaniak.pl/60164/robot-kuchenny-jak-wybrac/

– Urządzenie wielofunkcyjne do kuchni, jakie? Multicooker? Robot? https://www.kuchenny.com.pl/2650-3-urzadzenie-wielofunkcyjne-do-kuchni-jakie-multicooker-robot.html

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95