kuchnieportal

Meble z drewna litego i fornirowane – czy to dobry wybór?

Meble z drewna litego i fornirowane – czy to dobry wybór?

Naturalne drewno to klasa sama w sobie! Ciepły w dotyku i unikalny materiał, każdy kawałek drewna jest inny – ma rzesze swoich zwolenników. Bardzo popularnym rozwiązaniem są meble kuchenne z drewna litego lub fornirowane. Która wersja lepiej się sprawdzi?

Remont kuchni wiąże się z wymianą okładzin ściennych, wyposażenia, sprzętów agd  i najdroższego z wymienionych elementów – mebli kuchennych, szczególnie jeśli decydujemy się na szlachetny materiał jakim jest drewno. Drewniane meble kuchenne są trwałym rozwiązaniem, które cenione jest za ekskluzywność i klimat, jaki tworzy w wnętrzu. Naturalny materiał pomaga tworzyć przytulne aranżacje wnętrz i jednocześnie podnosi ich klasę. Remont kuchni nierzadko kończy się więc wyborem drewnianych mebli kuchennych.

 

Meble z drewna litego

 

Meble wykonane z litego drewna jak sama nazwa wskazuje, bazują wyłącznie na naturalnych gatunkach drewna bez użycia sklejki czy płyty wiórowej. Materiały łączeniowe takie jak wkręty do drewna, podkładki i inne elementy mocujące oraz mocowania wykorzystywane w produkcji tego typu mebli współcześnie wykonywane są oczywiście ze stali. Fronty, korpusy, cokoły, maskownice, listwy i pozostałe elementy to jednak już wyłącznie lite drewno. Gatunki wykorzystywane do produkcji tego typu mebli to najczęściej nasz rodzimy dąb, buk, jesion, sosna, wiśnia, klon czy orzech a także egzotyczne takie jak mahoń, heban czy palisander. Zazwyczaj producenci udostępniają je w bardzo szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Często spotykanym rozwiązaniem są dekoracyjne frezy frontów, listew i pilastrów, które nadają litym, drewnianym meblom charakter klasyczny, angielski, prowansalski czy rustykalny. Naturalne drewno postrzegane jest jako najlepsza opcja w przypadku takich aranżacji.

Atutem mebli z litego drewna jest fakt, że materiał ten w przypadku uszkodzenia można stosunkowo łatwo wyszlifować i naprawić. Dlatego dobrze wykonane meble tego typu to zazwyczaj rozwiązanie na długie lata.

Wadą mebli z litego drewna jest jednak stosunkowo duży ciężar a także mała giętkość materiału. Potencjalnych nabywców często odstrasza także wysoka cena. Dodatkowo, drewno lite pod wpływem zmiany wilgotności powietrza może się rozszerzać lub kurczyć, co powoduje jego pękanie wzdłuż słoi.

Choć przez wieki meble z litego drewna były normą, obecnie traktowane są jako wyposażenie luksusowe.

 

Meble fornirowane

 

Meble fornirowane produkowane są najczęściej z tanich płyt wiórowych i sklejek lub nieco droższych płyt MDF.  Na ich powierzchnię przykleja się cienką warstwę wysokiej jakości drewna – forniru (ang. veneer). Ze względu na fakt, że fornir to materiał drewniany, podobnie jak on dostępny jest w równie szerokiej gamie gatunków i kolorów.

Fornir ceniony jest przede wszystkim za estetykę – producenci mebli wykorzystują najlepsze drewniane bale do jego produkcji. Usłojenie drewna fornirowanego prezentuje się zazwyczaj bardzo efektownie i dodaje niezwykłej klasy meblom. Ogromną zaletą forniru jest fakt, że za jego pomocą można uzyskać efekt powtarzalności wzoru słojów lub ich kontynuacji na sąsiadujących frontach mebli. Atutem tego materiału jest również to, że można go wyginać, dlatego często pojawia, kiedy styl mebli wymaga zagięć i łuków. Jest również znacznie lżejszy i tańszy od drewna a także niepodatny na odkształcenia pod wpływem wilgotności czy temperatury.

Jednak w przeciwieństwie do mebli z litego drewna renowacja mebli fornirowanych jest znacznie bardziej utrudnione, jeśli nie niemożliwa. Cienka warstwa okleiny drewnianej nie nadaje się zazwyczaj do  szlifowania i naprawy.

Remont kuchni i wymiana mebli to znaczny wydatek. Wybór stosunkowo drogiego rozwiązania jakim są meble fornirowane czy meble z litego drewna jest jednak wart swojej ceny. Nieco tańszy fornir to rozwiązanie niezwykle estetyczne i wyrafinowane, lite drewno z kolei doskonale sprawdzi się w niektórych stylach aranżacyjnych – klasycznym, rustykalnym, prowansalskim, angielskim, a także pozwoli cieszyć meblem przez wiele lat.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95