kuchnieportal

Lodówki – czym kierować się przy kupnie?

Lodówki – czym kierować się przy kupnie?

Lodówka to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości. Gdyby nie ona nasze życie byłoby o wiele bardziej skomplikowane. W poniższym tekście prezentujemy krótką historię lodówek oraz radzimy, jak wybrać chłodziarkę dopasowaną do naszych potrzeb.

Świat podlega nieustannym zmianom. W Polsce przełomowy był rok 1989, gdy do naszego kraju zaczęły docierać szerokim strumieniem zachodnie technologie i wynalazki. Walkmany i ich następcy discmany dziś są już niemal zupełnie zapomniane. Oba te sprzęty do odtwarzania muzyki musiały ustąpić smartfonom i streamingowi przez aplikacje. Podobny los spotkał wiele innych, dziś już niemal nieużywanych urządzeń. Na śmietnik historii z pewnością nie trafi lodówka, zwana oficjalnie chłodziarką. Ten jeden z najpopularniejszych sprzętów gospodarstwa domowego pojawił się w sprzedaży już w 1862 roku. Pierwszą lodówkę skonstruował Australijczyk James Harrison, jednak większość źródeł wskazuje Carla von Linde jako wynalazcę chłodziarki. Bawarczyk zrobił to 9 lat po Harrisonie, zaś jego system chłodzenia został stworzony z myślą o browarze Spaten w Monachium, by można było warzyć piwo również latem.

Jednak pierwsze elektryczne lodówki do użytku domowego pojawiły się dopiero w 1913 roku w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku weszły one do sprzedaży również w Niemczech. Ostatnią istotną datą jest rok 1939 i opracowanie chłodziarko-zamrażalki, czyli znanej nam dziś lodówki z oddzieloną od niej zamrażarką.

Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Dziś, po równo 160 latach od pojawienia się prekursorki współczesnej lodówki, wybór tego sprzętu AGD jest niezwykle szeroki. Lodówki dostępne na rynku różnią się nie tylko pojemnością chłodziarek i zamrażalników, ale także wysokością, ilością drzwi, generowanym hałasem czy klasą energetyczną.

Zastanawiasz się jaką lodówkę kupić? Kliknij tutaj

Niezależnie od kwestii technicznych przy wyborze lodówki najważniejsze są nasze potrzeby. Gospodarstwo dwuosobowe i gospodarstwo pięcioosobowe z pewnością będą rozglądać się za zupełnie innymi lodówkami. I nie ma na to wpływu zasobność portfela, ale przede wszystkim względy praktyczne.

Jak działają chłodziarki?

Jak pisaliśmy powyżej, historia lodówek ma trzy kamienie milowe ? opracowanie pierwszej lodówki, wprowadzenie do sprzedaży pierwszych lodówek elektrycznych oraz zbudowanie chłodziarko-zamrażalki. Co jednak sprawia, że urządzenia te, choć zasilane na prąd, obniżają temperaturę w swoim wnętrzu?

Chcesz wiedzieć, co kryją w sobie chłodziarki zwane potocznie lodówkami – przeczytaj jak działają

W powyższym tekście znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące działania tego sprzętu gospodarstwa domowego, który znajduje się niemal w każdym polskim domu. Według danych Polskiego Związku Pracodawców AGD z 2016 roku, chłodziarka znajdowała się w 98,7 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju. Wynik ten oznacza, że lodówka jest niekwestionowanym liderem popularności, bowiem drugie miejsce, z wynikiem 95,8 proc., zajęła pralka automatyczna. Podium (94 proc.) uzupełnił odkurzacz elektryczny.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95