kuchnieportal

Jak znaleźć idealną lampę nad kuchenny stół?

Jak znaleźć idealną lampę nad kuchenny stół?

Dobrze urządzona kuchnia i jadalnia są prawdziwą wizytówką każdego domu. W tej przestrzeni przygotowuje się i spożywa domowe posiłki z całą rodziną, w niej pojawiają się zapraszani goście. Dlatego też przestrzeń w kuchni, a zwłaszcza wokół stołu powinna być zaplanowana w każdym najdrobniejszym szczególe, żeby być w pełni wygodna, praktyczna i elegancka.

Jednym z głównych elementów wpływających na aranżację strefy kuchennej i jadalnianej jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Warto zatem poświęcić nieco czasu i wybrać najlepsze rozwiązanie, które pozwoli na komfortowe korzystanie z przestrzeni każdego dnia.

Funkcje oświetlenia w kuchnio-jadalni

Pomieszczenie pełniące równocześnie rolę kuchni i jadalni wymaga specjalnej uwagi podczas planowania oświetlenia. Powinny się w niej oczywiście znaleźć wszystkie trzy główne typy światła. Lampy główne służą do ogólnego doświetlania całej przestrzeni, aby ułatwiać przemieszczanie się oraz wykonywanie zwykłych, codziennych czynności.

Oświetlenie punktowe umożliwia wykonywanie czynności, przy który potrzeba więcej skupionego światła oraz solidnego oświetlenia miejsca pracy. Lampy tego typu pojawiają się zatem nad blatem kuchennym, zlewem, a także nad stołem.

Oprócz obu wymienionych rodzajów światła funkcyjnego można też pozwolić sobie na wykorzystanie oświetlenia dekoracyjnego, na przykład w podświetleniu szafek z przeszklonymi drzwiczkami, witrynek lub fragmentów sufitu podwieszanego.

 

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Projekty domów drewnianych

 

Znaczenie koloru i natężenia światła

W przypadku oświetlenia pomieszczeń takich, jak kuchnia i jadalnia, niezmiernie istotny jest wybór odpowiedniej mocy światła oraz jego barwy, dzięki czemu wnętrza stają się zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

Kuchnia służy głównie działaniu i pracy. Dlatego też musi być zdecydowanie mocniej oświetlona niż przestrzenie służące relaksowi w salonie lub sypialni. Całkowita jasność światła w pomieszczeniu powinna wynosić około 5000-7000 lumenów. Pozwola to na wygodne i bezproblemowe przygotowanie posiłków, a także miłe spędzenie czasu z domownikami przy stole.

Określenie właściwej barwa światła w przestrzeni kuchnio-jadalni jest już zdecydowanie bardziej skomplikowane, ze względu na zróżnicowany charakter pomieszczenia. Warto zatem postawić na dywersyfikację i wprowadzenie do wnętrza kilku źródeł światła, które sprawdzą się w rozmaitych sytuacjach. Przy przyrządzaniu posiłku i pracy idealne będzie światło zimnobiałe, a do relaksu podczas rodzinnych posiłków lepiej nadają się odcienie ciepłe, dające wrażenie przytulności i ułatwiające relaks.

Jak dopasować rozmiar lamp wiszących do wielkości kuchni?

Lampy wiszące i żyrandole cieszą się ponownie olbrzymią popularnością w bieżącym sezonie. Świetnie sprawdzają się właśnie nad wyspami kuchennymi lub stołem. Wielość rozwiązań, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, które można znaleźć, między innymi w sklepie Azzardo, pozwala na wprowadzenie, pasującej estetycznie, dekoracyjnej lampy niemal do każdego wnętrza, bez względu na jego wiodącą stylistykę.

Aby mogła ona zdobić pomieszczenie i zachwycać, musi być oczywiście odpowiednio dopasowana. Jeśli dysponujemy dużą i wysoką kuchnią, spokojnie możemy pozwolić sobie na lampę o średnicy powyżej 70-80 centymetrów. W mniejszych pomieszczeniach znacznie lepszym rozwiązaniem są produkty do około 60 centymetrów średnicy.

Ważna jest również wielkość stołu. W przypadku okrągłych lub kwadratowych powierzchni można zdecydować się na żyrandol lub lampę, której średnica stanowi około 1/3 średnicy lub przekątnej stołu.

Z kolei w przypadku stołów i blatów roboczych o zdecydowanie podłużnym kształcie, najlepiej wprowadzić kilka mniejszych lamp, wiszących obok siebie, lub jeden pokaźny żyrandol.

Wysokość na jakiej jest zawieszona lampa powinna się różnić w zależności od jej wielkości. Zasada jest prosta ? im żyrandol lub klosz jest większy, tym wyżej powinien się znajdować (nawet do 90 centymetrów nad powierzchnią stołu lub blatu). Standardowa wysokość dla średniej wielkości lamp wynosi około 60-70 centymetrów.

lampa kuchenna

Lampa jako główny element dekoracyjny wnętrza

Niezmiernie modne obecnie lampy wiszące i żyrandole potrafią pełnić funkcję głównego akcentu dekoracyjnego kuchni i jadalni. Jeśli planujemy wprowadzenie ich do przestrzeni domu, warto zadbać o to, żeby idealnie wkomponowywały się w pomieszczenie.

W klasycznych aranżacjach świetnie sprawdzają się proste konstrukcje, o tradycyjnym charakterze, na przykład znane od lat eleganckie żyrandole z kryształkami. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach można natomiast pozwolić sobie na nutę ekstrawagancji w postaci dużego, intensywnego w barwie żyrandola lub lampy wiszącej o futurystycznej, mocno zgeometryzowanej bryle.

Bogactwo współczesnego designu sprzyja indywidualności i pozwala każdemu znaleźć idealny model, wpisujący się zarówno w funkcjonalność pomieszczenia, jak i w jego estetykę.

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Barba
18 lipca 2019, 12:36
1/0

Podbijam pytanie, ktoś coś może podpowiedzieć?

Pan-tik
29 czerwca 2019, 18:10
1/0

Gdzie znajdę lampę z głównego zdjęcia?

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95