kuchnieportal

Jak wybrać idealny okap kuchenny?

Jak wybrać idealny okap kuchenny?

Okapy kuchenne to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Rynek oferuje szeroki wybór rodzajów i modeli okapów. W jaki sposób wybrać najbardziej odpowiedni? Dowiedz się z artykułu.

Rodzaj okapu

Wybierając okapy kuchenne, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj urządzenia. Wyróżnia się kilka rodzajów okapów. Do szczególnie popularnych należą okapy podszafkowe, które sprawdzają się zwłaszcza w małych kuchniach ze względu na to, że nie zajmują wiele miejsca. Cechują się ponadto zazwyczaj niską ceną. Można je powiesić pod szafką albo przytwierdzić do ściany.

Okapy kominowe są wyposażone w długi, pionowy komin. Są montowane tuż przy ścianie nad kuchenką. Modele wyspowe są natomiast dedykowane kuchniom, w których płyta grzewcza jest umiejscowiona na środku pomieszczenia, na tzw. wyspie. Produkty te są instalowane na suficie. Okapy sufitowe są z kolei montowane na suficie podwieszanym. Stanowią one alternatywę dla modeli wyspowych.

Dostępne są też okapy do zabudowy, które można całkowicie schować wewnątrz zabudowy kuchennej. Ponadto nabyć można też modele narożne pozwalające na instalację w rogu kuchni, a także okapy-wkłady umieszczane w spodniej części szafki (podobnie jak okapy teleskopowe), z tym że nie mają one wysuwanej listwy zwiększającej powierzchnię pochłaniania. W dobrych sklepach oferowane są też okapy uniwersalne, które nadają się do montażu w różnych miejscach w kuchni.

Wydajność okapu

Po wyborze rodzaju okapu, należy sprawdzić wydajność urządzenia podawaną w metrach sześciennych na godzinę. To szczególnie ważny parametr w pomieszczeniach połączonych z jadalnią albo kuchnią. Bardzo dobra wydajność sprawia bowiem, że para i zapachy wydobywające się z gotowanego jedzenia są przefiltrowywane. Z maksymalną wydajnością wiąże się też głośność działania okapu, jednakże nowoczesne modele są konstruowane w taki sposób, aby pracować jak najciszej.

Rodzaj filtra

Ważnym parametrem urządzenia jest też rodzaj stosowanych filtrów. Wyróżnia się filtry metalowe zbudowane z siatki, na której osiada tłuszcz. Cechują się długą żywotnością i dobrą skutecznością. Nie trzeba ich też wymieniać. Aby pozbyć się z niego zanieczyszczeń, wystarczy zabrudzony filtr wymyć w wodzie albo zmywarce.

Filtry flizelinowe są wykonywane z włókniny zatrzymującej zabrudzenia i tłuszcz. Należy je wymieniać co kilka miesięcy. Najczęściej są stosowane w okapach podszafkowych.

Filtry węglowe są stosowane wówczas, kiedy nie można podłączyć okapu do wentylacji. Filtr pochłania zapachy. Są dostępne różne rodzaje filtrów węglowych, cechujące się skutecznością od kilku miesięcy do roku.

Filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują z kolei cząsteczki tłuszczu. Zabezpieczają ponadto wewnętrzną obudowę okapu i silnik przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95