kuchnieportal

Jak urządzić kuchnię w mieszkaniu w bloku?

Jak urządzić kuchnię w mieszkaniu w bloku?

Aranżacja kuchni powinna być zaplanowana tak, aby zapewniała komfort użytkowania dla wszystkich domowników. W niewielkich kuchniach w mieszkaniach w bloku jest to zadanie trudne, wymagające odpowiedniego przygotowania i uruchomienia wyobraźni.

 

  1. Ogólne zasady urządzania małej kuchni w bloku
  2. Jakie meble do małej kuchni?

Małą kuchnię trzeba urządzić tak, żeby sprawiała wrażenie większej niż jest. Można to zrobić, wykorzystując jasne kolory ścian i mebli, oraz odpowiednio dobierając oświetlenie i dekoracje. Jeśli to możliwe, warto rozważyć otwarcie kuchni na salon, jednak wymaga to częściowego lub całkowitego wyburzenia ściany dzielącej te pomieszczenia.

Ogólne zasady urządzania małej kuchni w bloku

Aranżując przestrzeń w małej kuchni warto rozważyć zastosowanie uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym pomieszczenie to będzie jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. W niewielkich kuchniach sprawdzają się jasne kolory, zarówno w przypadku ścian, jak i mebli. Można też zastosować lakierowane fronty, które odbijają światło i dodatkowo dają wrażenie większej przestrzeni. Zdecydowanie warto unikać nadmiernego zabudowywania kuchni meblami, szczególnie jeśli sięgają one od podłogi do sufitu. Meble powinny znajdować się na jednej ścianie; można je też ustawić na kształt litery L. Jeśli szafki mają być ustawione po obu stronach kuchni, należy między nimi pozostawić minimum 120 cm wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne otwieranie drzwiczek i zapewni miejsce na przechodzenie między nimi. Dobrym rozwiązaniem jest też częściowe uwolnienie blatów roboczych z akcesoriów, których często się używa. Można je powiesić na listwach przymocowanych do ściany i wyposażonych w niewielkie haczyki. W ten sam sposób mocowane są m.in. półeczki na słoiczki z przyprawami, kosze na drobiazgi lub stojaki na noże.

Jakie meble do małej kuchni?

Nowe mieszkania Gdańsk są zazwyczaj niewielkie – przy całkowitej powierzchni około 50-60 m?, kuchnia zajmuje niecałe 10 m?. Aby tak mała przestrzeń była urządzona funkcjonalne, trzeba postarać się o solidny i przemyślany projekt, skupiający się głównie na meblach. Zabudowa kuchni meblami na całej powierzchni ściany może dodatkowo pomniejszyć optycznie to wnętrze. Jeśli zostanie wybrane takie rozwiązanie, warto zastanowić się nad wyposażeniem górnych szafek w drzwiczki z przezroczystego lub półprzezroczystego szkła. Taki zabieg odciągnie nieco uwagę od przytłaczającej zabudowy meblowej. Projektanci radzą jednak, aby meble w małej kuchni były niezbyt wysokie – brak górnych szafek zrekompensują półki.

Ważną kwestią jest zamykanie szafek. W ciasnych kuchniach warto zrezygnować z tradycyjnych drzwiczek na rzecz zamykania w postaci rolet lub drzwi przesuwnych. Te rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce przed szafkami, co znacznie poprawia wygodę ich użytkowania.

Popularne są również rozwiązania mobilne, np. dodatkowe blaty kuchenne, wysuwane spod standardowych blatów roboczych, które znacznie zwiększą powierzchnię potrzebną do codziennego przygotowywania posiłków. W niektórych przypadkach trafionym pomysłem może okazać się zwiększenie szerokości blatów z tradycyjnych 60 cm, do 80 cm. Dodatkowe 20 cm pod ścianą można wówczas wykorzystać na schowki, mieszczące podręczne gadżety, np. noże, nożyce, itp. W niewielkich kuchniach sprawdzą się również szafki na kółkach, które można dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Jeśli zostały wyposażone w dodatkowy blat roboczy, perfekcyjnie sprawdzą się w niewielkiej kuchni podczas przygotowywania wielu posiłków jednocześnie.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95