kuchnieportal

Jak urządzić kuchnie?

Jak urządzić kuchnie?

Kuchnia znajduje się gdzieś pomiędzy przestrzenią do pracy i życia. Niektórzy nie zagrzeją w niej miejsca, inni natomiast spędzają w niej większość swojego czasu. W obu przypadkach ważne jest jednak, aby gładko przebiegał tam porządek, który zagwarantuje odpowiednie zagospodarowanie wszystkich kuchennych stref.

Wyobrazić sobie związki pomiędzy poszczególnymi czynnościami w kuchni to żadna filozofia, wystarczy odrobina chłopskiego rozumu. Najpierw potrzebujemy produktów, które składowane są zazwyczaj w lodówce, spiżarni czy szafce. To miejsce uważamy zatem za punkt wyjściowy. Następnie produkty te musimy odłożyć gdzieś do dalszego zpracowania – w idealnym przypadku z lodówką powinna łączyć się przestrzeń do odkładania o szerokości co najmniej 30 cm. Przygotowane produkty potrzebujemy następnie oczyścić i umyć, a miejscem do tego przeznaczonym jest oczywiście zlew kuchenny.

W przypadku, że Twoja lodówka nie jest bezpośrednio połączona z meblami kuchennymi i tak staraj się umieścić poszczególne strefy we właściwym porządku. Następnie przyjdzie kolej na gotowanie samo w sobie – krojenie, siekanie, mieszanie, tarcie itd – to wszystko na dostatecznie wielkiej i dobrze oświetlonej płaszczyźnie, której szerokość powinna wynosić minimalnie 600 mm (im więcej, tym lepiej). Potem zostaje już tylko poddać przygotowane produkty procesom w znajdującej się obok strefie gotowania, którą uzupełnia znajdujące się na końcu miejsce do odstawienia gotowego jedzenia.

Oczywiście w praktyce prace kuchenne są znacznie bardziej złożone i nie zawsze jednokierunkowe, ale i tak opierają się na tym samym schemacie. Jeśli nie planujesz prostych mebli kuchennych, wystarczy zagiąć ten schemat i dopasować go wymarzonego kształtu.

W małych kuchniach często trzeba jednak pójść na kompromis i idealny schemat dopasować do przestrzeni, którą dysponujemy. W tym przypadku możemy na przykład wyeliminować miejsce do odkładania obok lodówki i dzięki temu zwiększyć miejsce do przygotowywania posiłków między zlewem a kuchenką.

 

Każdy krok się liczy

 

Jeśli nie chcesz nabiegać się w kuchni, bardzo ważne jest aby podstawowy schemat pracy uzupełnić o właściwe rozłożenie naczyń i przyborów. Garnki i patelnie miej zawsze pod ręką w okolicy kuchenki, tak samo jak przybory do mieszania, nabierania i inne, których będziesz potrzebować przy gotowaniu.

Rada: Świetnym pomocnikiem do przechowywania przyborów kuchennych są np. wiszące metalowe systemy, które gwarantują szybką dostępność i dzięki temu szybsze gotowanie.

W pobliżu miejsca do przygotowywania miej w zasięgu ręki deski do krojenia, miski i naczynia do serwowania, jeśli na ten etap nie masz zarezerwowanego innego miejsca. W pobliżu zlewu kuchennego wygodnie jest umieścić strefę na odpadki i przechowywanie środków czystości.

Rada: Przy zmywaniu naczyń często potrzebujemy pozbyć się resztek jedzenia, dlatego postaraj się jak najbardziej skrócić drogę do kosza.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95