kuchnieportal

Jak powinno wyglądać prawidłowe ocieplenie podłogi?

Jak powinno wyglądać prawidłowe ocieplenie podłogi?

Ocieplenie podłogi w domu zmniejsza straty ciepłego powietrza i zapobiega przenikaniu zimna z niższych kondygnacji domu. Izolacja podłoża powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, które są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Na efektywność i trwałość warstwy ociepleniowej wpływa także solidność i precyzja wykonania.

Ocieplenie podłogi można wykonać z użyciem styropianu, płyt z wełny skalnej itp. Wyróżnia je szybki montaż i dobra izolacyjność akustyczna.

Ocieplenie podłogi – dlaczego jest ważne?

Warstwa ocieplenia zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do wyższych kondygnacji domu. Właściwie wykonane ocieplenie podłogi wpływa na jej walory użytkowe – jest ona cieplejsza i przyjemniejsza w dotyku. Izolacja podłoża jest istotna zarówno w nowych, jak i starych domach, w budynkach z podpiwniczeniem i bez. Zasadniczą kwestią, która wpływa na szczelność i trwałość izolacji, jest staranność układania poszczególnych warstw ocieplenia. Dlatego, szukając fachowców, powinniśmy wybierać wyłącznie wykwalifikowane i sprawdzone ekipy. Przykładowym miejscem, gdzie usługodawcy z całego kraju publikują swoje oferty, jest Building Companion. Można tam znaleźć ekspertów z różnych działów branży budowlanej, porównać oferty i poznać opinie poprzednich klientów. Oprócz wykonawców o efektywności ocieplenia decydują także wybrane materiały. Folie i płyty izolacyjne powinny mieć wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a także być odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Ocieplanie podłogi na gruncie – najważniejsze etapy

Izolacja cieplna podłoża składa się z kilku warstw. Należą do nich: wykonanie podsypki, betonowej wylewki, izolacji termicznej i podkładu. Pierwszy etap „podsypka” to mieszanka żwiru i piasku. Układa się ją warstwami na wyrównanym podłożu. Ten ?fundament? ocieplenia podłogi powinien mieć co najmniej 10 cm, ale nie więcej niż 30 cm. Dla osiągnięcia najlepszej stabilizacji gruntu podsypkę warto ubić mechaniczną zagęszczarką. Na tak przygotowane podłoże wylewa się warstwę chudego betonu (klasa 8/10 C). Posadzka powinna mieć od 10 do 15 cm. Całkowite utwardzenie betonu następuje po upływie około dwóch tygodni. Kolejnym etapem ocieplania podłogi jest ochrona ścian przed wilgocią. W tym celu używa się folii polietylenowej lub papy. Materiał powinien być zamocowany na wysokości ścianek fundamentu. Czynność ta zapobiega wnikaniu wody do podłoża i pękaniu posadzki. Po zabezpieczeniu ścian folię lub papę układa się na całej powierzchni betonu. Na tym etapie istotne jest zabezpieczenie wszystkich kątów oraz zaklejenie miejsc styku. Decydując się na wykorzystanie papy, należy pamiętać, że zaleca się układanie jej wyłącznie na twardych i suchych powierzchniach. Folia jest bardziej uniwersalna i można ją zastosować także na lekko wilgotnym betonie. Prace nad ociepleniem podłogi kończy ułożenie styropianu o grubości 10?12 cm i ponowne zastosowanie folii przeciwwilgociowej. Tak przygotowane ocieplenie powinna pokryć warstwa betonowej wylewki, która będzie podłożem dla płytek, desek bądź paneli.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95