kuchnieportal

Idealna kuchnia w pytaniach i odpowiedziach – porady eksperta

Idealna kuchnia w pytaniach i odpowiedziach – porady eksperta

Podczas planowania i urządzania kuchni pojawia się wiele wątpliwości – zarówno tych związanych z wyglądem wnętrza, jak i jego funkcjonalnością. Na Wasze pytania, które kierowaliście w tym miesiącu do naszej redakcji, odpowiedzi udziela p. Zbigniew Bąba, właściciel studia mebli kuchennych Śląskie Kuchnie z Katowic.

P. Anna K.: zastanawiamy się z mężem nad wyborem materiału na meble kuchenne. Zależy nam, aby był on odporny na zarysowania a jednocześnie łatwy w utrzymania czystości, oczywiście jeżeli da się pogodzić te dwie rzeczy. Bardzo podobają nam się meble lakierowane MDF, ale słyszeliśmy opinie, że bardzo łatwo się rysują?

Jeżeli podoba sie Państwu MDF lakierowany to uważam, że należy takie meble zakupić. Powinny się one przede wszystkim podobać, ponieważ wykonujecie je Państwo na wiele lat i w ich otoczeniu musicie się dobrze czuć, choć praktyczność mebli również ma bardzo duże znaczenie.

Lakierowany MDF, a szczególnie lakierowany w połysku, jest aktualnie jednym z najczęściej używanych materiałów w produkcji frontów meblowych. Jeżeli zastosujemy jasny kolor (obecnie bardzo często wybierany jest biały, magnoliowy, waniliowy oraz różne odcienie jasnej szarości), to nie będzie z nim żadnego problemu jeżeli chodzi o widoczność rys. Wbrew pozorom jasne lakiery są też bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości (zdecydowanie lepsze niż odmiany brązu, granatu i czerni).
MDF lakierowany ma także jeszcze jedną cechę ważną przy meblach kuchennych – jest bardzo odporny na wilgoć.

Idealna-kuchnia-w-pytaniach-i-odpowiedziach-porady-eksperta.jpg
Fot. Kuchnia Bauformat 

Inny materiał wytrzymały na zarysowania to płyta meblowa (melaminowa), która posiada strukturę tzn. nie jest gładka. Jednak płyty te są przeważnie drewnopodobne, dlatego ich ocena wizualna zależy od upodobań.

P. Barbara G.: planuję zamówić nową kuchnię i zastanawiam się nad wyborem najlepszego rodzaju uchwytów. Chciałabym, aby kuchnia wyglądała nowocześnie, ale jednocześnie fronty były łatwe w otwieraniu i zamykaniu.

Na polskim rynku mamy obecnie duży wybór uchwytów. Można zastosować modele przykręcane do frontu. W kuchniach nowoczesnych dominują uchwyty ze stali szczotkowanej lub chromu o prostych kształtach (zazwyczaj staramy się, aby były one jak najmniej widoczne).
Bardzo często stosuje się również uchwyty nabijane od góry na front. Zapewniają one ochronę jego górnej krawędzi przed obiciami, a przy tym są zdecydowanie mniej widoczne niż uchwyty przykręcane do frontu.

Idealna-kuchnia-w-pytaniach-i-odpowiedziach-porady-eksperta-2.jpg
Fot. Kuchnia Bauformat

Aby uchwyty były jak najmniej zauważalne, w nowoczesnych kuchniach stosuje się pogrubienie frontu z 18 mm do 22 mm i frezuje uchwyt na całej jego szerokości, a następnie lakieruje front. W ten sposób uzyskujemy front zespolony z uchwytem i nie wprowadzamy innych kolorów.

P. Marcin Z.: przymierzam się do zakupu nowej kuchni, która będzie robiona na zamówienie. Wiem, że muszę przygotować się na spory wydatek, jednak chciałem zapytać, na jakich rzeczach mogę zaoszczędzić i wybrać te tańsze, a na których nie warto ciąć kosztów, bo może to odbić się negatywnie na jakości kuchni? 

Największą oszczędność można uzyskać na materiale, z którego zostaną wykonane fronty. Jeżeli chce Pan zaoszczędzić znacząco i a przy tym nie stracić na jakości mebli, proszę wybrać dobrą płytę meblową na front (mamy ich obecnie duży wybór na rynku i w bardzo dobrej jakości) zamiast MDF lakierowanego (który ze względu na czasochłonność procesu produkcyjnego jest drogi).
Sugeruję natomiast, aby nie oszczędzać na rzeczach, takich jak:

  • Zawiasy – firma Blum produkuje bardzo dobre zawiasy oraz systemy spowalniające zamykanie frontu (to daje duży komfort używania mebli).
  • Szuflady – dobra szuflada do końca użytkowania mebli będzie działać rewelacyjnie, szczególnie kiedy jest wyposażona w system spowalniania.

Są to 2 główne akcesoria, na których nie powinno się oszczędzać. Większość klientów zazwyczaj niestety nie zwraca dużej uwagi na te elementy – z tego względu wielu wykonawców stosuje tanie zamienniki, co może w konsekwencji zmniejszyć zadowolenie z mebli.
Komfort użytkowania kuchni podnoszą również mechanizmy, które służą do zagospodarowania wnętrza zabudowy, takie jak kosze magic corner, cargo oraz systemy do szafek narożnych w kształcie nerek Le Mans. Są to jednak udogodnienia, które wymagają większych nakładów finansowych.

P. Joanna R.: jaki rodzaj i kolor blatu będzie dobrze komponował się z sosnowymi, jasnymi frontami?

Kolor blatu i materiał to przede wszystkim kwestia gustu i zasobności portfela. Sosnowe fronty można zestawić na zasadzie kontrastu z ciemnym blatem, np.: wykonanym z czarnego granitu. Innym rozwiązaniem, ostatnio często stosowanym na rynkach zachodnich, jest użycie blatu w tym samym kolorze i strukturze, co front. W tym przypadku będzie to blat sosnowy, a kontrast lub element wyróżniający można wprowadzić za pomocą wykończenia przestrzeni między dolną i górną częścią zabudowy, np. stosując szkło z ciekawą grafiką lub w jednobarwnym kolorze.

 

Polecamy:

Gotowe projekty domów

Gotowe projekty domów szkieletowych

Gotowe projekty stajni

4 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Kasia
4 grudnia 2016, 22:33
0/0

Ja obecnie mam meble koloru góra pomarańcz dół jasny szary w macie lakierowane szkielet mebli szary chciala by zmienic ale nie wiem jaki kolor prosze o porady

Magda
15 października 2015, 10:03
6/0

Ta ostatnia kuchnia jest bardzo ładna

Marek
8 października 2015, 12:18
3/0

My mieliśmy duży problem właśnie z tym, na czym możemy trochę zaoszczędzić,a na co lepiej nie żałować pieniędzy

An
5 października 2015, 09:24
5/2

Przydatne informacje. Dobrze, jak przed wyborem kuchni można poradzić się jakiegoś fachowca, bo samemu trudno się rozeznać w tych wszystkich materiałach, lakierach itp

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95