kuchnieportal

Dywany i chodniki do kuchni, komfort i ozdoba

Dywany i chodniki do kuchni, komfort i ozdoba

Fot. Dywan Webtapetti Gufo Cafe, www.vivrehome.pl

Dywany i chodniki do kuchni wydaje się nieco ekstrawaganckim rozwiązaniem w naszym kraju, tymczasem w Ameryce Północnej czy Skandynawii są powszechnie stosowane. Dodają uroku i stylu przestrzeni kuchennej, a także zwiększają komfort użytkowników. Czy warto zdecydować się na dywan lub chodnik kuchenny? Rozważamy plusy i minusy zastosowania tych dodatków aranżacyjnych w naszej kuchni.

Dywan kuchenny, czy to dobry pomysł?

Najpopularniejszą okładziną stosowaną na posadzce kuchennej są płytki, z uwagi na ich praktyczność, odporność na plamy i zabrudzenia oraz łatwość w czyszczeniu. Inne materiały, takie jak panele, drewno, beton czy wykładzina PCV spotkamy w polskich kuchniach rzadziej, choć ostatnio zyskują na popularności. Na wszystkie wymienione powierzchnie można z powodzeniem położyć dywanik kuchenny, który ociepli pomieszczenie, doda wnętrzu charakteru, a także sprawi, że poruszanie się po chłodnej, twardej podłodze kuchennej stanie się przyjemniejsze, co szczególnie docenią miłośnicy chodzenia boso po domu. Dywan kuchenny może stanowić również doskonałą ochronę podłogi, ułożony w miejscach, gdzie stoimy najczęściej i przygotowujemy posiłki lub zmywamy, zabezpieczy ją przed zarysowaniami, trwałymi plamami czy odpryskami. Wytłumi także odgłosy spadających naczyń i przyrządów kuchennych, a może nawet uratuje niejedną szklankę czy talerz przed roztrzaskaniem.

 

dywanik do kuchni

Fot. Dywan Webtapetti Optical Black White, www.bonami.pl

O czym warto pamiętać wybierając chodnik kuchenny

Na podłodze w kuchni często lądują resztki potraw, okruszki czy płyny, dlatego też najlepiej sprawdzą się na niej dywany kuchenne tkane na płasko i z włókien syntetycznych, które łatwo doczyścić. Niepraktyczne byłoby gdyby chodniki do kuchni pokrywał całą powierzchnię posadzki. Najlepiej dobierać dywanik do kuchni w taki sposób, aby jego rozmiary umożliwiały swobodne wytrzepanie go, a przy dużych zabrudzeniach także wypraniew pralce. Dzięki temu dużo wygodniej będzie nam z niego korzystać. Warto zwrócić uwagę czy wybierany przez nas chodnik kuchenny posiada antypoślizgową podkładkę, jeśli nie, możemy sami taki podkład dokupić lub podkleić dywanik do podłogi, umożliwi to bezpieczne i wygodne poruszanie się po nim. Istotne znaczenie ma również miejsce, w którym położymy dywan kuchenny, może być to centralne miejsce pomieszczenia lub okolice strefy roboczej, gdzie najczęściej stoimy, np. pod zlewozmywakiem czy blatem do przygotowywania posiłków. Natomiast, ze względów bezpieczeństwa, należy stanowczo unikać dywanikóww pobliżu kuchenki i piekarnika. Pryskający tłuszcz, gorące potrawy mogą nie tylko poplamić chodnik, ale także nieodwracalnie go uszkodzić, a nawet wywołać pożar.

dywanik do kuchni

Fot. Dywan Agnella Funky Zyg Szary, swiatdywanow.pl

Dywany i chodniki do kuchni, jak dobrać

Dywaniki kuchenne będą dobrze komponować się nie tylko w kuchniach stylizowanych na amerykańskie, kanadyjskie czy skandynawskie. Także w innych aranżacjach można z powodzeniem zastosować tego rodzaju dodatek by ocieplić przestrzeń i dodać jej charakteru. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów, wzorów, kształtów, a nawet faktur, które możemy dobierać w zależności od preferencji i stylu naszej kuchni. Najlepiej sprawdzą się wzorzyste lub ciemne dywany i chodniki do kuchni. Natomiast lepiej zrezygnować z jasnych i jednokolorowych, gdyż szybciej będzie na nich widać wszelkie zabrudzenia i plamy. W skandynawskich aranżacjach często spotykane są dywaniki do kuchni w kontrastowe, geometryczne wzory, paski, zygzaki, koła, które będą świetnie pasować także do wszystkich nowoczesnych kuchni. Uniwersalnym i modnym rozwiązaniem pasującym do wielu wnętrz są wzorzyste dywany kuchenne stylizowane na perskie. Wprowadzają ożywczy kolor do wnętrza, przykuwają uwagę, ale też dobrze maskują wszelkie zabrudzenia. Wybierając dywany do kuchni otwartej na salon warto pamiętać o spójności z dodatkami zastosowanymi w pokoju dziennym. W takiej sytuacji najlepiej wybrać dywan do kuchni, nawiązujący do tego ułożonegow salonie.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95