kuchnieportal

Dorota Szelągowska radzi jaką zmywarkę wybrać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Dorota Szelągowska radzi jaką zmywarkę wybrać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

To już fakt: dla wielu zmywarka stała się obowiązkowym punktem wyposażenia domowego. Posiada ją niemal 26 proc. gospodarstw domowych na wsi i 28 proc gospodarstw w mieście. Nawet w rodzinach o bardzo niskich dochodach, aż 16 proc. domów posiada na wyposażeniu zmywarkę. Nic w tym dziwnego ? mało kto lubi zmywać naczynia, zwłaszcza te porządnie zatłuszczone po ciężkim obiedzie. Zresztą, tuż po jedzeniu jesteśmy senni i zmęczeni… Ale nikt nie lubi też zalegających w zlewie naczyń, przyciągających meszki i roztaczających nieprzyjemne zapachy. W takim przypadku niewątpliwie pomaga zmywarka.

Kupno zmywarki to coś, co pozwoli nam uporać się z zalegającymi w zlewie naczyniami bez potrzeby poświęcania czasu na żmudny i nielubiany obowiązek. Koniec awantur o zostawione w zlewie naczynia! Tyle tylko, że nie zawsze wiemy jaką zmywarkę wybrać… Na co zwrócić uwagę przy kupnie zmywarki? Z podobnymi dylematami zetknął się też Mateusz Gessler. Na szczęście pomoc przyszła od niezawodnej Doroty Szelągowskiej, która pomogła mu w kłopocie. Zobacz jak poszedł im zakup zmywarki!

Rodzaje zmywarek – jak wybrać tę jedyną wśród wielu wersji?

Rodzaje zmywarek mogą stanowić pewne wyzwanie dla laika, który do tej pory mył naczynia ręcznie. Do wyboru mamy:

  • zmywarki wolnostojące,
  • zmywarki do zabudowy,
  • zmywarki kompaktowe,
  • zmywarki modułowe.

Więcej o tym jakie są dostępne na rynku rodzaje zmywarek dowiesz się z artykułu: Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?. Według ekspertów, jedno jest pewne: do każdej, nawet najmniejszej kuchni da się dobrać odpowiedni rozmiar zmywarki! Szkopuł tkwi w tym, by prawidłowo ustalić jej parametry i ustawienie – tak, by nie tylko się zmieściła, ale i nie przeszkadzała podczas kuchennych obowiązków. Z drugiej strony, pojemność zmywarki też jest niezwykle ważna – pół biedy, jeśli mieszkamy sami, jednak dla rodziny z dziećmi potrzeba już nieco bardziej zaawansowanego sprzętu. Rodzaje zmywarki to jedno, ale chciałby, by była cicha Nie wszyscy mają bowiem wyrozumiałych sąsiadów… Druga sprawa to funkcja TimeLight: na podłodze wyświetla ona informacje na temat postępów zmywania. Było to kolejne życzenie Mateusza co do przyszłego sprzętu.

Zmywarki do zabudowy – idealnie wkomponowane

Zmywarka do zabudowy to uniwersalny sprzęt, który można obudować frontem meblowym, jaki nam się wymarzy. Daje zatem ogromną liczbę możliwości aranżacji naszej kuchni! Zmywarka taka może być ustawiona na przykład na wysokości naszego wzroku albo pod blatem. Wybrana przez Mateusza zmywarka Bosch w wersji zabudowanej posiada od 45 do 60 cm szerokości, zatem bez problemu można dla niej znaleźć miejsce nawet w mikroskopijnej kuchni. Panel sterujący może być ukryty w górnej części drzwiczek bądź otwarty. Do wyboru!

Zmywarki wolnostojące – postaw gdzie chcesz

A co, gdy mamy już w pełni wyposażoną kuchnię i po prostu chcemy dokupić zmywarkę ? bez zbędnych prób dopasowania nowego sprzętu do pozostałych? Idealna będzie zmywarka wolnostojąca. Można ją zatem postawić całkowicie osobno lub na przykład zamiast jednej z szafek. Posiada taką samą szerokość (45 do 60 cm) i funkcje, różni się więc przede wszystkim kwestią dopasowania. Marka Bosch oferuje wersje białe i stalowe.

Zmywarki kompaktowe czy modułowe?

Istnieją również zmywarki kompaktowe, czyli te przeznaczone do naprawdę małych mieszkań i naprawdę niewielkich potrzeb. Są tak poręczne, że zmieścimy je bezpośrednio na blacie, na przykład obok kuchenki mikrofalowej. A zmywarki modułowe? To modele, które łączą w sobie zalety zmywarek kompaktowych i tych do zabudowy. Często posiadają one regulowane nóżki, które z łatwością dopasują wysokość zmywarki do naszych indywidualnych potrzeb.

Rozmiary zmywarki – zależy czego potrzebujesz

Dorota Szelągowska, urządzając kuchnię Mateusza, zwraca uwagę na niezwykle istotną w przypadku zmywarek rzecz – rozmiary! Standardowo, zmywarki produkowane są w dwóch uniwersalnych rozmiarach: 45 x 85 cm i 60 x 85 cm. Skąd wiadomo, które parametry wybrać? Wbrew pozorom, nie tylko wielkość kuchni jest tu istotna. Równie ważna jest ilość osób w gospodarstwie domowym oraz styl życia domowników. Single, pary oraz osoby z jednym dzieckiem, które spędzają w kuchni mało czasu, mogą śmiało postawić na ten pierwszy rozmiar. Zmywarka taka mieści do około dziesięciu kompletów naczyń. Większe rodziny bądź miłośnicy gotowania powinni wybrać ten większy – pojemność zmywarki szacuje się w nim na nawet 13-15 kompletów naczyń.

Programy zmywarki – proste triki, które warto znać

Każda zmywarka, podobnie jak dobrze znane w naszych gospodarstwach domowych pralki automatyczne, ma wiele programów. Nie ze wszystkich pewnie będziemy korzystać, ale kilka znać na pewno warto. Które poleca Mateuszowi Dorota Szelągowska? Program normalny, czyli mycie w temperaturze 50-60 stopni Celsjusza. Do średnich zabrudzeń spokojnie wystarczy. Trudne zabrudzenia, takie jak resztki spalenizny czy jedzenia, usunie program intensywny, czyli mycie w temperaturze 60-70 stopni. Ten pierwszy świetnie nadaje się do mycia talerzy i sztućców, a drugi ? do mycia garnków i patelni. Jest też program delikatnego traktowania, który w temperaturze do 40 stopni Celsjusza może bezpiecznie wyczyścić kieliszki i resztę szkła. A gdy potrzebujemy naczyń na już, można skorzystać z programu szybkiego. Już po pół godziny będziemy mieć czyste szklanki i sztućce, jeżeli nie były wcześniej mocno zabrudzone.

Ekologicznie lub podwójnie

Marka Bosch posiada też funkcję Strefa Intensywna, która umożliwia mycie w dwóch programach naraz: na górze szkło i porcelanę, na dole garnki i patelnię. Warto też zwrócić uwagę na tryb ECO, który pozwala zaoszczędzić wodę, ale wydłuża czas mycia do dwóch i pół godziny; nie z każdymi zabrudzeniami daje sobie też radę. Niestety nie można więc z niego korzystać non-stop. Co wybrać w zamian, by nasze wyjątkowo brudne naczynia zalśniły na powrót czystością? Bezpieczny pod tym względem jest na pewno tryb automatyczny, czyszczący naczynia w temperaturze 45-65 stopni Celsjusza.

Klasa suszenia oraz klasa zmywania – jak odpowiednio je wybrać?

Laikowi z pewnością dużo problemów przysporzyć może ocena klasy suszenia oraz klasy zmywania. W końcu, gdy już decydujemy się na kupno zmywarki, chcemy by dokładnie myła nasze naczynia i równie dokładnie je suszyła. Parametry zmywania i suszenia rozpisane są na skali od A do G, gdzie A oznacza jakość najwyższą. Szczególnym problemem staje się suszenie – przy zmywaniu wiele można bowiem nadrobić odpowiednim ułożeniem naczyń w środku i dobraniem właściwego programu. W przypadku suszenia problematyczny często staje się plastik. Jak sobie z tym poradzić? Dorota Szelągowska radzi zwrócić uwagę na zmywarkę Bosch PerfectDry, która posiada system suszenia Zeolith?.Zastosowany w nich został wielokierunkowy strumień powietrza 3D, który pomaga perfekcyjnie osuszyć każdy rodzaj naczynia. Także te wykonane z tworzyw sztucznych.

Funkcje zmywarki – co może być potrzebne, by było taniej?

Jeszcze przed zakupem warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiada nasza zmywarka. Według statystyk, zmywarka potrafi pochłonąć do 3,4 proc. naszego zużycia energii w mieszkaniu (za: Wojtulewicz, Osiński, Pasierb; 2006). Zależy ci na zmywarce ekonomicznej? Wybierz tę wyposażoną w sensor załadunku, który pozwala na dopasowanie poziomu wody do ilości załadowanych naczyń. Dzięki temu, wody będzie dokładnie tyle, ile potrzeba w przypadku naszej porcji naczyń. Przydaje się też funkcja opóźniania czasu startu, która pozwala włączyć zmywarkę o określonej godzinie – na przykład wówczas gdy taryfa energetyczna jest korzystniejsza. Do tego dochodzi jeszcze czujnik regulacji zużycia wody, który ocenia stopień jej zabrudzenia i na tej podstawie może ocenić, czy trzeba ją już wymienić, czy jeszcze nie. To wszystko z pewnością pozwoli ci ekonomiczniej korzystać z nowego kuchennego sprzętu – badacze szacują, że nowoczesne zmywarki potrafią oszczędzić nawet o 50 proc. wody więcej niż jeszcze przed kilkoma laty.

Funkcje zmywarki – długo i szybko

Wiadomo, że kupując zmywarkę, zależy ci na jak najdłuższym jej działaniu. Zatem – musisz o nią dbać! Najistotniejsza dla przedłużenia czasu funkcjonowania zmywarki jest funkcja czyszczenia. Zmywarki marki Bosch posiadają specjalny program do czyszczenia zmywarki (MachineCare), można też ją czyścić przy pomocy programu intensywnego. Wystarczy umieścić w niej płyn do czyszczenia i uruchomić przy pustej komorze. Po półtorej godziny nasza zmywarka będzie czysta. By równie czyste były naczynia, musimy z kolei zadbać o to, by prawidłowo rozpuściły się tabletki do zmywarki: w tym pomoże funkcja Asystent Dozowania. Zmywarki Boscha mają również specjalne kosze VarioFlex, które umożliwią umycie nawet naczyń o nietypowych kształtach oraz system VarioSpeed, który pozwala na mycie do trzech razy szybciej. A co chroni nas przed zalaniem mieszkania? Na bieżąco robi to elektroniczny system bezpieczeństwa AquaStop, który monitoruje pracę sprzętu. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje zmywarki – niektóre mogą cię naprawdę zaskoczyć!

Jeśli po przeczytaniu artykułu dalej nie wiesz jaką zmywarkę wybrać, bądź też masz inny problem z urządzeniem kuchni zobacz jak robią to profesjonaliści w ciekawym projekcie „Dorota urządza Mateusza”Krok po kroku urządzamy kuchnię i łazienkę Mateusza Gesslera

 

 

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Gotowe projekty domów 

Projekty altan ogrodowych

Projekty domów szkieletowych


Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
katarynka
4 czerwca 2019, 10:39
0/0

mała czy duża, w zabduowie czy nie- ważne ze działa i zmywa góry brudnych naczyn!! U mnie zwykle uruchamiania dwa razy dziennie. nie wyobrazam sobie już przy piecioosobowej rodzinie zmywac recznie. ;))

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95