kuchnieportal

Chłodziarki do wina – czy się opłaca?

Chłodziarki do wina – czy się opłaca?

Każdy koneser dobrego wina wie jak ważna jest temperatura jego przechowywania i podawania. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na posiadanie prawdziwej piwniczki do składowania tych drogocennych trunków. Na szczęście producenci sprzętu AGD wychodzą nam na przeciw, oferując wiele chłodziarek do wina.

Fot. Chłodziarka Liebherr WTes 1753.

Chłodziarka do wina to po prostu mała lodówka z półkami ukształtowanymi specjalnie pod kształt butelek. Chłodziarki mogą być do zabudowy i wolno stojące.
Po co właściwie dodatkowa chłodziarka, kiedy w każdym domu jest lodówka? Otóż optymalna temperatura przechowywania i podawania wina w zależności od jego rodzaju waha się od 7 do 19 stopni Celsjusza – zwykłe lodówki mają temperaturę zbyt niską. A taka źle wpływa na  walory smakowe i zapachowe wina, czyli bukiet.
Wybór chłodziarek do wina jest bardzo duży, są takie do zabudowy i wolno stojące. Rozpiętość cenowa uzależniona jest przede wszystkim od wielkości chłodziarki – najmniejsze można kupić od około 500 zł, zaś za największe to wydatek rzędu 10000 zł i więcej. Inne parametry chłodziarek określa się podobnie jak w przypadku lodówek, czyli wyróżnia się klasę energetyczną, zużycie energii, głośność pracy, zakres temperatury chłodzenia. Te duże i najdroższe przeznaczone są głównie na potrzeby restauratorów. Przedstawimy Wam kilka wybranych modeli, które sprawdzą się jako przydatne urządzenia do przechowywania win w warunkach domowych.
 

Chłodziarka Candy  Chłodziarka Vinotemp

Fot. Chłodziarki Candy CCV 150 EU i Vinotemp VT-50SBW.
 
Niemal każdy znany producent sprzętu AGD posiada w swojej ofercie chłodziarki do wina, ale istnieją również firmy specjalizujące się w ich produkcji.

Tanie i niewielkie winiarki proponuje marka Guzzanti. Na przykład model GZ 08 pomieści 8 butelek wina, posiada wyświetlacz LED, który pozwala kontrolować ustawioną temperaturę. Specjalny system chłodzenia bez kompresji redukuje ryzyko powstawania wibracji. Jej prosty, klasyczny wygląd i drzwi z hartowanego szkła dyskretnie wkomponują się w każde wnętrze. Cena: ok. 400 zł.
 
Za nieco więcej, bo ponad 700 zł można kupić chłodziarkę Candy CCV 150 EU. Jej duża szklana witryna daje widok na maksymalnie 40 butelek wina. Chłodzi w temperaturach od 7 do 18 st. Celsjusza. Jest ekologiczna, ponieważ nie zawiera chłodziwa. Dostępna jest w kolorze czarnym i posiada 6 drucianych półek. Jej drzwiczki można montować obustronnie w zależności od umiejscowienia chłodziarki, posiada też regulowane nóżki. Gwarancja to 24 miesiące.

Chłodziarka Bosch  Chłodziarka Electrolux

Fot. Chłodziarki Bosch KSW 26 V 80 i Electrolux 1270 AO.
 
Za około 1300 zł można kupić chłodziarkę marki Electrolux 1270AO. Posiada trzy większe i jedną mniejszą półki na wino wykonane z drewna. Przy niewysokiej cenie prezentuje się bardzo elegancko, jest również stosunkowo cicha.
 
Duża chłodziarka Bosch KSW 26V80 to wydatek około 2000 zł. Mieści maksymalnie 96 butelek o pojemności 0,75 litra. Przy tak dużej wielkości poziom hałasu to tylko 38 dB. Zakres temperatury waha się między 6 a 18 st. C. Posiada 7 drewnianych półek na butelki, system automatycznego odszraniania i szklane drzwi w stalowych ramach z filtrem UV.

Liebherr WTes 1753 to profesjonalna szafa do schładzania win dla tych, którzy przechowując wiele trunków chcą, aby zawsze były one podawane w odpowiedniej temperaturze. Chłodziarka mieści 40 butelek wina i wyposażona jest w 6 niezależnych komór – w każdej można ustawić inną temperaturę. Dzięki temu przechowywać w niej można wina białe i czerwone, a także szampana i inne napoje alkoholowe. Zakres temperatur wynosi od 5 do 20 st. C. Cicha praca i wysoka energooszczędność są dodatkowymi atutami. Liebherr jest elektronicznie sterowany, posiada optyczny i dźwiękowy sygnał na wypadek otwartych drzwi. Jej cena to około 6000 zł.
 
Chłodziarka Dunavont  Chłodziarka Guzzanti

Fot. Chłodziarki Dunavox DX-24.56BBK i Guzzanti GZ 08.

 
Jedną z firm specjalizujących się w produkcji chłodziarek do wina jest Dunavox. W swoim bogatym katalogu posiada lodówki domowe w eleganckich obudowach jak i do zabudowy, kompresorowe i termoelektryczne, oraz przeznaczone do użytku w restauracjach.
Jak przechowywać wino wiedzą również eksperci z firmy Vinotemp, oferując małe domowe chłodziarki na 12 win, jak i większe dwustrefowe, oraz największe szafy i piwniczki mieszczące prawie 200 butelek.
 
Niezależnie od tego, jakiej wielkości i za jaką cenę chłodziarkę wybierzecie, to na pewno będzie to trafiony zakup. Dobry smak wina wart jest dokonania tej inwestycji.
 
Kas

3 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Seweryn
26 listopada 2019, 08:57
0/0

Ja kupiłem niewielką, kompaktową winiarkę Hyundai w necie, taka chłodziarka do wina wystarczy każdemu kto nie zajmuje się produkcją domowego wina, ale poszukuje dobrego rozwiązywania do przechowywania kilku butelek.

Jola
26 września 2018, 20:43
0/0

Oczywiście, że zakup chłodziarki do wina się opłaca. Zapewnia bowiem one najbardziej komfortowe warunki, dzięki którym walory smakowe wina nie zanikają. Ja posiadam chłodziarkę firmy Candy. Zależało mi na tym, aby móc ją zabudować, dlatego zdecydowałam się na model CCVB 15 – nie chciałam chłodziarki wolnostojącej, zależało mi na tym, aby chłodziarka była nieodłącznym elementem mojej kuchni.

Krzysiek
25 stycznia 2017, 16:17
0/0

Tego typu chłodziarki sa dobre dla tych którzy wino spożywają na krótko po zakupie. A co z tymi, którym marzy się kolekcja 200-250 butelek a nie mają piwnicy? Tak, wiem są szafy na wino EuroCave ale nie każdy zarabia kokosy. Jak bedzie mnie juz stac to taką winiarke kupię, ale teraz szukam czegoś do max 10tys zł. Pomysły?

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95