kuchnieportal

Najpierw projekt, potem przygotowanie wnętrza! Projektujemy kuchnie

Najpierw projekt, potem przygotowanie wnętrza! Projektujemy kuchnie

Autor projektu "Kuchnie Kraków".

W porównania do innych pomieszczeń, zaprojektowanie i realizacja kuchni zazwyczaj pochłania najwięcej naszego czasu, uwagi i środków finansowych. Jak uniknąć kosztownych i czasochłonnych pomyłek w trakcie realizowania kuchni? I jaki jest najlepszy moment na przygotowanie projektu kuchni – odpowiada p. Andrzej Stasiecki, właściciel studia mebli „Kuchnie Kraków”.

W momencie konfrontacji z wyzwaniem jakim jest remont lub realizacja nowej kuchni, warto uwzględnić fakt, że kluczowym czynnikiem w tym temacie jest odpowiednie przygotowanie wnętrza.  Jak radzą specjaliści w temacie projektowania i realizowania wnętrz kuchennych, projektowanie kuchni warto zacząć już w momencie budowy domu i podłączania instalacji elektrycznej, wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej. O tym czemu jest to istotne opowiada pan Andrzej Stasiecki z firmy „Kuchnie Kraków”.

 

Kiedy zacząć prace nad przygotowaniem projektu wymarzonej kuchni?  

Jak najwcześniej. Najlepiej już w momencie budowy domu. Posiadanie gotowego projektu kuchni na tak wczesnym etapie wiąże się z tym, że lokalizacja ujść wodociągowych, gniazdek elektrycznych lub oświetlenia nie będzie determinować, np. umiejscowienia zlewozmywaka czy płyty grzewczej a tym samym nie będzie wpływać na wybór konkretnych rozwiązań projektowych. Przykładowo jeśli chcielibyśmy wyposażyć naszą kuchnię w wyspę ze zlewozmywakiem lub płytę kuchenną, to już w trakcie budowy domu lub przeprowadzanego remontu należy uwzględnić fakt, iż w zależności od funkcji jaką planowana wyspa ma pełnić, tego typu aranżacja kuchni będzie wymagać dodatkowego oświetlenia oraz poprowadzenia przyłączy elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Jeśli przyjmiemy odwrotna kolejność, tzn. przyłącza będą już poprowadzone, może się tak zdarzyć, że nie będzie możliwa realizacja niektórych naszych pomysłów aranżacyjnych lub będzie się ona wiązać np. z kuciem nowo wykonanej posadzki. Jest to oczywiście dodatkowy koszt i kłopot, którego można uniknąć jeśli do prac remontowo-budowlanych przystąpimy z już gotowym projektem.

 

meble kraków

Fot. Wizualizacja gotowego projektu kuchni przygotowana przez projektantów z firmy  „Kuchnie Kraków”. 

 

A co w przypadku, gdy remontujemy wnętrze i przyłącza są już wykonane?

Oczywiście szukamy wtedy najlepszych możliwych rozwiązań przy minimalnej ingerencji z lokalizację przyłączy. Czasem niezbędna jest np. zmiana lokalizacji gniazdek, które umożliwi bardziej funkcjonalne zagospodarowanie blatu roboczego. Bywa również przeprojektowywane oświetlenie, np. jeśli właścicielom zależy na wygospodarowaniu kącika jadalnianego, którego dotychczas nie było w kuchni, warto wtedy oczywiście rozważyć doprojektowanie dodatkowego oświetlenia dla tej strefy. Nierzadko w przypadku starego budownictwa, stan przewodów elektrycznych jest na tyle zły, że konieczna jest wymiana całej instalacji elektrycznej. Warto w takiej sytuacji uwzględnić wszystkie zmiany, które poprawią komfort korzystania z kuchni.

Lokalizację niektórych przyłączy jest jednak trudno zmienić lub jest to niemożliwie, np. nie jesteśmy wstanie zmienić pionów wentylacyjnych w budynkach wielorodzinnych. Będzie to w dużej mierze determinować umiejscowienie płyty grzewczej i okapu kuchennego w projekcie kuchni. Naszą rolą jest zapoznanie się z specyfiką wnętrza – możliwościami i ograniczeniami jakie daje, potrzebami oraz oczekiwaniami inwestorów i zaproponować optymalne rozwiązania.

 

Ja długo trwa proces przygotowania projektu kuchni?

Cały proces zajmuje około 3-4 dni roboczych.  Zanim przystąpimy do projektowania, konieczne jest oczywiście wykonanie dokładnych pomiarów projektowanego wnętrza. Podczas wizyty pomiarowej prezentujemy próbki materiałów a także dokładnie zapoznajemy się z potrzebami Inwestorów. Kuchnia powinna być dopasowana do ich upodobań kulinarnych, stylu życia i przyzwyczajeń. Przykładowo zupełnie inaczej projektuje się wnętrze dla osoby, która często stołuje się na mieście, niż dla pasjonata gotowania, który w domu chętnie gotuje i często przyjmuje gości. Naszym zadaniem jest wsłuchanie się w potrzeby Inwestora, a następnie wykorzystując naszą wiedzę, przedstawienie najlepszej wizji kuchni. Po około 3-4 dni od pomiaru, zapraszamy do naszego studia w celu prezentacji projektu oraz jego wyceny.

 

A co jeśli dom jest jeszcze w fazie budowy?

Etap pomiaru wnętrza w domu Inwestora jest oczywiście pomijany. Zapoznajemy się wtedy z dokumentacja projektową całego budynku i na jej podstawie oraz w oparciu o rozmowę z Inwestorem, przygotowujemy projekt kuchni.

 

Czy chciałby Pan jeszcze coś dodać w temacie projektowania a następnie przygotowania wnętrza do realizacji projektu?

Pracujemy na profesjonalnym oprogramowaniu do projektowania i wizualizacji wnętrz CAD Kuchnie firmy CAD Projekt K&A. Praca na takim oprogramowaniu daje nam możliwość prezentowania fotorealistycznych wizualizacji, które pozwalają naszym Klientom dokładnie zapoznać się z projektem, jeszcze przed jego realizacją. Usprawnia to proces projektowania i daje pewność naszym Klientom, że wnętrze będzie dokładnie takie, jak tego oczekują. Kompletny projekt uwzględnia również dokumentacje techniczną, z której ekipy remontowe lub budowlane mogą odczytać wytyczne dotyczące lokalizacji wszystkich przyłączy. Dzięki temu są one wstanie precyzyjnie przygotować wnętrze pod wybrane rozwiązania projektowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami i realizacjami na stronie: www. kuchnie-krakow.pl, www.tylkokuchnie.pl

 

 

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Gotowe projekty domów 

Projekty altan ogrodowych

Projekty domów szkieletowych

 

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95