kuchnieportal

Jak dobrać idealny zlewozmywak i baterię kuchenną

Jak dobrać idealny zlewozmywak i baterię kuchenną

Fot. Schock

Producenci armatury kuchennej oferują zlewozmywaki wykonane z różnego rodzaju materiałów, w wielu kształtach i kolorach. Na jakie rozwiązanie postawić? Podpowiadamy.

Solo czy w duecie?

Już na etapie planowania zabudowy kuchni musimy podjąć decyzję – czy zdecydować się na sam zlewozmywak, czy w parze ze zmywarką. Wybór ten w dużej mierze determinuje metraż wnętrza jakim dysponujemy oraz możliwości finansowe. Dużą rolę przy wyborze odgrywa również częstotliwość korzystania z kuchni przez członków rodziny – to jak często w domu gotujemy oraz nasze osobiste upodobania.

Stawiając  jedynie na sam zlewozmywak, warto zakupić ten w wersji 2- komorowej. Brak zmywarki nie jest wtedy znaczącym mankamentem w kuchni. Ten model sprawdza się szczególnie w przypadku dużej rodziny, w której często się gotuje. Dwie duże komory zapewniają komfortowe mycie większej ilości naczyń.  Jeśli mieszkamy sami, bądź nie spędzamy w kuchni zbyt wiele czasu – wersja  1-komorowa powinna spełnić nasze podstawowe wymagania.

W opcji ze zmywarką najczęściej wybór pada na  zlewozmywak 1-komorowy z ociekaczem, zamontowanym na powierzchni blatu. Mamy obok siebie wtedy całą tzw. mokrą strefę. Taka opcja zapewnia funkcjonalne wykonywanie codziennych czynności. Model bez ociekacza składający się z samej komory będzie idealny dla tych, którzy cenią sobie minimalizm i dużo wolnej przestrzeni na blacie. W razie potrzeby można również dokupić do niego suszarkę do naczyń.

Z kolei zlewozmywak półtorakomorowy to praktyczny kompromis między pozostałymi opcjami. Większa komora służy do mycia naczyń, mniejsza – do mycia sztućców, warzyw czy owoców. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w stosunkowo niewielkich kuchniach, ponieważ mimo swojej wielkości, funkcjonalnie wykorzystuje zajmowaną przez siebie przestrzeń. Mniejsza komorę można wykorzystać również jako ociekacz do naczyń.

 

marka Schock

Fot. Nemo N-100 marki Schock.

Do wyboru do koloru

Niezależnie jakie mieszkania, czy projekt domu mamy, to przy wyborze zlewozmywaka warto zastanowić się również nad jego kształtem i materiałem z jakiego został wykonany – powinien współgrać z wielkością kuchni i potrzebami domowników. Do najbardziej popularnych należą te ze stali szlachetnej, kompozytów granitowych oraz ceramiki. Nowością są ciekawe połączenia tych materiałów, np. ze szkłem. Dla niektórych bardziej wygodny i funkcjonalny będzie ten o okrągłym kształcie z jedną komorą, dla innych prostokątny z ociekaczem. Jedno jest w tym przypadku pewne – nietypowe kształty komór będą nowoczesnym akcentem w kuchennej aranżacji. Warto zatem zapoznać się rodzajami zlewozmywaków, aby dokonać wyboru najlepszego dla nas…i naszego wnętrza!

Zlewozmywak granitowy

Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej ekskluzywnych wariantów. Mimo to, wciąż cieszy się niemałym zainteresowaniem, a to ze względu na swoją wyjątkową trwałość i walory estetyczne. Niekwestionowanym liderem w produkcji zlewozmywaków granitowych jest niemiecka marka Schock. Zlewozmywaki wykonywane przez tego producenta w 80% składają się ze starannie wyselekcjonowanych cząsteczek kwarcu, będącego najtwardszym składnikiem granitu. Pozostała część ich składu, to wysokiej jakości akryl oraz pigmenty. Dobór wysokiej jakości materiałów sprawia, że zlewozmywaki są wyjątkowo wytrzymałe, trwałe, odporne na zarysowania, uderzenia, a także działanie zmiennych temperatur. Niewątpliwym atutem tego materiału, jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Gładka powierzchnia sprawia, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia, nie mają możliwości wniknięcia w strukturę materiału. Zaletą zlewozmywaków granitowych jest również to, iż nie ulegają przebarwieniom ani nie przyjmują zapachów.

Zlewozmywak ceramiczny

Pozostając przy produktach luksusowych nie mogło wśród nich zabraknąć zlewozmywaka ceramicznego. Jest on niezwykle trwały, odporny na uderzenia i wysoką temperaturę. Gładką, szkliwioną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, nie przyjmuje też zapachów ani plam, co w kuchni jest szczególnie istotne. Decydując się na ten rodzaj zlewozmywaka musimy liczyć się z tym, że jest to jedna z najdroższych opcji do wyboru.

Stalowy

Powierzchnia zlewozmywaków stalowych jest trwała, odporna na uderzenia, ścieranie, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę. Wykończenie może być zarówno gładkie (z połyskiem bądź matowe), jak i z wyraźną strukturą (stal szczotkowana, mikrostruktura lub struktura lnu). To bardzo elegancka i nowoczesna opcja, która doda klasy każdej kuchni. Znaczącym minusem tego typu zlewozmywaków jest fakt, że nawet czysta woda, szczególnie twarda, po wyschnięciu pozostawi na niej zacieki. Z kolei ciepła woda może pozostawić na powierzchni nieestetyczne odkształcenia. By zlewozmywak ze stali wyglądał jak nowy, po każdym użyciu należy oczyścić sitko odpływu i wytrzeć go do sucha. Dostępny jest w wielu rozmiarach i kształtach, co stanowi niewątpliwą zaletę, ponieważ z łatwością możemy dobrać optymalny model do swojej kuchni.

Hybryda

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią zdecydować się na jeden materiał wykończeniowy. Zlewozmywaki hybrydowe można łączyć bowiem z różnych surowców takich jak granit czy szkło. Dzięki temu użytkując zlew korzystamy jednocześnie z zalet dwóch materiałów. Najpopularniejszą opcją jest w tym przypadku stalowa komora z granitowym ociekaczem. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele materiałów wykończeniowych i wariantów kolorystycznych, które z pewnością dopasujemy do stylu naszej kuchni.

bateria

Fot. Nemo N-100 S Canyon z baterią Ideos 578.000 Chrom. Produkty marki Schock.

Idealnie dobrany

Jeśli materiał z którego wykonamy nasz zlewozmywak został już wybrany, pora zastanowić się nad wersją kolorystyczną! Akcent w postaci barw może całkowicie odmienić nasze wnętrze i nadać mu określony charakter. Dla osób, które lubią nietuzinkowe rozwiązania z pomocą przyjdzie bogata oferta kolorystyczna od marki Schock. W asortymencie niemieckiego producenta znajdziemy przekrój od podstawowych kolorów takich jak: czerń (Magma, Puro), biel (Polaris), czy szarości (Croma), po te bardziej awangardowe tj. intensywna czerwień (Rouge), delikatna zieleń (Sage), piaskowy brąz (Moonstone), a nawet odcienie różu (Crayon). Zlew może być wtedy stylowym kontrastem dla kolorystyki blatu. Jeśli natomiast cenimy sobie minimalizm i spójność we wnętrzach, możemy dopasować go do kolorystyki kuchni, tak aby idealnie się z nią komponował.

 

zlewozmywak granitowy

Fot. Lotus D-150 Magnolia marki Schock.

Jaka bateria?

Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnym zlewozmywakiem, nie możemy również zapomnieć o odpowiednio dobranej baterii kuchennej. Jedną z możliwych opcji jest oferta marki Schock, która zawiera komplementarne produkty stanowiące idealną i spójną kompozycję kolorystyczną ze zlewozmywakiem. Wśród produktów tego producenta znajdziemy m.in. baterie z wyciąganą wlewką, bez wyciąganej wlewki oraz podokienne. Ponadto marka specjalizuje się w tworzeniu baterii zlewozmywakowych ze specjalną oprawą granitową, która podnosi ich wytrzymałość, zabezpiecza ją przed uszkodzeniami, a korpus i wylewka mogą być w jednakowej kolorystyce. Są również baterie, z których część wylewki otoczona jest tym samym materiałem, z którego wykonano zlewozmywak.

Wśród produktów marki Schock znajdziemy wiele modeli stylowych i ergonomicznych baterii stojących z wyciąganą wylewką, umożliwiającą wygodne mycie i napełnianie wodą wysokich naczyń. W ofercie znajduje się także wersja składana, którą z powodzeniem możemy zastosować w strefie zmywania umiejscowionej pod okna. Bateria ta posiada mechanizm umożliwiający jej złożenie, dzięki czemu bez kłopotów możemy otworzyć okno.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95