Wyspa kuchenna bez tajemnic

Wyspa kuchenna, czyli blat roboczy z szafkami i szufladami ustawiony poza ciągiem mebli, doskonale się sprawdzi w dużej, przestronnej kuchni bądź kuchni otwartej. To doskonała propozycja nie tylko z uwagi na jej luksusowy i nowoczesny efekt wizualny, ale także na ogromną funkcjonalność.
Wyspa kuchenna bez tajemnic
Podstawową zaletą wyspy jest to, że pracując nie patrzymy w ścianę, ale mamy przed sobą otwartą przestrzeń. Wyspa ułatwia także komunikację i organizację pracy kilku osób w kuchni. Dostęp do blatu roboczego z czterech stron może uatrakcyjnić gotowanie całej rodziny czy grupy przyjaciół. Wszyscy doskonale się widzą i mogą swobodnie rozmawiać. Wyspa pełni więc funkcję atrakcyjnego miejsca przygotowywania posiłków i dodatkowego blatu roboczego, którego w tradycyjnej zabudowie czasami jest zbyt mało. Szafki i szuflady ukryte pod blatem na wyspie pozwalają na uzyskanie dodatkowego miejsca na produkty spożywcze i sprzęty kuchenne.

Wyspę można także wykorzystać do montażu zlewu bądź płyty kuchennej. Jeśli główną funkcją wyspy jest zmywanie warto wyposażyć ją w zmywarkę, ulokowaną blisko zlewu, tak aby wkładane do niej naczynia można było wcześniej opłukać pod bieżącą wodą. Niezbędne będzie w takiej sytuacji wyposażenie wyspy w przyłącza wodno-kanalizacyjne. Jeśli na wyspie planujemy zamontowanie płyty kuchennej, konieczne będzie zamontowanie okapu lub pochłaniacza oraz podłączenie do sieci elektrycznej.

Wyspa w kuchni

Zlokalizowanie na wyspie wyłącznie funkcji gotowania bądź zmywania okaże się w praktyce nieco niewygodne. W trakcie gotowania często konieczne jest dolanie lub odlanie wody do garnka i w takiej sytuacji przenoszenie go na blat w zabudowie jest dodatkowym kłopotem i niepotrzebną stratą czasu. Jeśli metraż kuchni pozwala na montaż dużej wyspy warto dla naszej wygody połączyć obie te funkcje i zamontować obok siebie zarówno zlew, jak i płytę kuchenną. Przenoszenie naczyń czy gorących garnków z wyspy na blat roboczy grozi zabrudzeniem podłogi, oraz naraża nas na niepotrzebne ryzyko kolizji z innymi osobami pracującymi w kuchni. Wszystkie kuchenne funkcje pomieści wyspa o głębokości minimum 100 cm i długości 200cm. Taki metraż umożliwi także wspólne przygotowywanie posiłków przez kilka osób.
 
Jeśli cała przestrzeń wokół blatu wyspy nie jest już zagospodarowana warto wykorzystać wyspę w charakterze stołu kuchennego, przy którym będzie można wygodnie spożyć szybki posiłek. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie przy wyspie podwyższenia w formie barku, który dodatkowo zasłoni bałagan na blacie roboczym wyspy i może stanowić symboliczne rozdzielenie stref kuchennej i salonowej w przypadku kuchni otwartych na salon. W obu sytuacjach konieczny będzie zakup specjalnych, wysokich krzeseł.
  • 0
  • 0

  Stefa

  Wyspa super sprawa, dobrze ją mieć np w kuchni połaczonej z salonem. Fajnie to wygląda, bo można ją wykorzystać jako stół także. A do tego w necie można znaleźć świetne dodatki, np okap wyspowy na globalo.pl - ja to nawet jak kupowalam swoj to myslalam, ze swita se konczy na tych sciennych, a tu sie okazalo, ze w zasadzie wszedzie okap mozna ustawic byle przemyslec juz na etapie budoowy mniej wiecej co jak.

  • 0
  • 0

  Basia

  Wyspę można wykorzystać jako mini barek na chłodne napoje latem, a gorące zimą. Szklanki czy filiżanki niewidoczne z salonu, a jednocześnie zawsze pod ręką. Jest to również dodatkowy blat roboczy choćby do dekorowania wcześniej przyrządzonych potraw przed podaniem do stołu.

  • 5
  • 0

  Robert

  Wybieram teraz meble (po przeprowadzce) i wyspa w kuchni jest absolutną koniecznością. W starej kuchni miałem półwysep i świetnie mi się to sprawdzało. Na brak miejsca w kuchni rada może być właśnie półwysep. Miałem trochę nie ustawną kuchnie i to właśnie na półwyspie miałem najwięcej miejsca do pracy. Nie zasłaniałem sobie światła. To jest naprawdę to. Polecam szczególnie osobom, które lubią dużo gotować.

  • 8
  • 2

  Ircia

  Pomarzyć zawsze można - najpierw trzeba mieć miejsce na taką wyspę :/

  • 7
  • 3

  Wojtek

  Wyspa w kuchni jest fajna ale trzeba mieć naprawdę dużą kuchnie, aby móc ustawić na niej zlew lub płytę. Mała wyspa jest raczej niefunkcjonalna...

Czytaj również 

Inspiracje