kuchnieportal

Kuchnia na lata – jak ją zaprojektować? Poradnik

Kuchnia na lata – jak ją zaprojektować? Poradnik

Fot. Idealnie zaprojektowana kuchnia z wysokiej jakości materiałów posłuży nam na długie lata i wciąż będzie zachwycać swoim pięknem (źródło: www.vogainteriors.com)

Większość z nas urządza kuchnię raz na kilka a nawet kilkanaście lat. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli, aby służyły nam niezawodnie przez cały ten okres? Jakość materiałów, sposób montażu i wyposażenie wewnętrzne zabudowy – to jedne z najważniejszych elementów decydujących o jakości, trwałości oraz komforcie użytkowania mebli. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Materiały: drewno, fornir i lakier

Za jeden z najlepszych budulców uważane jest drewno. Rzeczywiście, meble z niego wykonane mogą służyć przez wiele lat, jednak aby tak się stało, wymagają specjalnej pielęgnacji i regularnej impregnacji, które zabezpieczą je przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem pary wodnej. Ponadto drewniane meble są kosztowne. Jeżeli cenimy naturalny urok drewna, ale obawiamy się kłopotliwej pielęgnacji, możemy wybrać fronty fornirowane, czyli pokryte naturalną drewnianą okleiną. Ciekawą propozycję odnajdziemy w ofercie niemieckiego producenta mebli kuchennych, firmy Nolte Küchen: linię fornirowanych frontów Legno. Posiadają one niepowtarzalny rysunek z widocznym usłojeniem i sękami, a przy tym są trwałe oraz znacznie mniej wymagające w codziennym użytkowaniu niż drewno.

Fot. Kuchnia z linii Legno/Nova Lack, Nolte Küchen

Dużą popularnością cieszą się również fronty lakierowane. W tym przypadku bardzo ważna jest jakość lakieru, ilość warstw i technika nakładania – niskiej jakości fronty lakierowane z czasem mogą zacząć się nieestetycznie łuszczyć. Jako konsumenci mamy ograniczoną możliwość kontroli sposobu produkcji mebli i jakości użytych materiałów, jednak ważną wskazówką są tutaj posiadane certyfikaty a często także cena. Meble wysokiej jakości, które będą nam służyły bezawaryjnie przez lata, zazwyczaj są droższe – w tym wypadku płacimy za trwałość, bezpieczeństwo użytkowania, wykorzystywanie najnowszych technologii produkcji oraz bazowanie na materiałach najwyższej jakości.

Ponownie jako przykład może posłużyć nam firma Nolte Küchen, która w tym roku po raz kolejny została wybrana najpopularniejszą marką mebli kuchennych w Niemczech. W badaniu przeprowadzonym  przez German Institute of Service Quality (DISQ) decydowały głosy konsumentów, którzy wskazywali marki najlepsze pod względem jakości produktów, wyboru oferty oraz serwisu. Ponadto Nolte posiada znak jakości RAL „Golden M” nadawany przez Niemieckie Towarzystwo ds. Jakości Mebli (Deutsche Gütegemeinschaft Möbel). Oznaczenie przyznawane jest meblom, które spełniają najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa.

Fot. Kuchnia z linii Corona/Portland, Nolte Küchen

Montaż i technologia produkcji

Jednak nawet najlepsze materiały nie zagwarantują trwałości mebli, jeżeli nie zostaną one należycie wykonane. Sposób realizacja i montażu wszystkich części zabudowy ma ogromny wpływ na jej jakość. Największą precyzję i dokładność zapewnia automatyzacja produkcji oparta na sterownych komputerowo maszynach. Dlaczego? Maszyny pozwalają uzyskać perfekcyjne dopasowanie wszystkich elementów, np. dzięki komputerowej obróbce obrzeża płyt meblarskich docięte są z dużą dokładnością i idealnie do siebie przylegają. Tym samym wyeliminowane są szczeliny, przez które wilgoć mogłaby wnikać do wnętrza mebli powodując ich niszczenie (np. rozwarstwianie poszczególnych elementów, nieestetycznych wybrzuszenia na frontach czy korpusach i inne uszkodzenia, na które meble są narażone podczas długotrwałego użytkowania).

Rodzaj i maksymalny udźwig szuflad

Każda kuchnia, niezależnie od wielkości, musi zmieścić dużą ilość przedmiotów. Na większość z nich powinniśmy zaplanować miejsce w szufladach, aby blat roboczy pozostał wolny. Nolte proponuje nam innowacyjne szuflady z udźwigiem do 80 kg, które charakteryzują się stabilną i płynną pracą nawet przy pełnym załadunku. Dzięki dużej pojemności oraz ładowności możemy przechowywać w nich nawet bardzo ciężkie przedmioty, np. zgrzewki wody.    

Dlaczego maksymalny udźwig szuflad jest tak istotny? Jeżeli do szuflady włożymy rzeczy o większym ciężarze niż dopuszczalna przez producenta, szybko uszkodzimy system jezdny. W konsekwencji schowki będą się trudno otwierać i domykać, możemy doprowadzić do zapadnięcia dna szuflady lub wypchnięcia tylnej ściany korpusu. Wówczas taka zabudowa będzie bardzo szybko wymagała wymiany.

Do powyższej listy możemy dopisać jeszcze wiele punktów. Jednakże rodzaj materiałów, precyzja wykonania i montażu oraz jakość szuflad i systemów jezdnych są kluczowe dla trwałości każdej zabudowy kuchennej.

Zobacz: 

30.05.2017

3 komentarze

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Marek
16 czerwca 2017, 13:00
2/1

mam meble noltowskie już 7 rok i wyglądają jak nówki, polecam

Kord
16 czerwca 2017, 13:01
2/0

Te szuflady 80 kg to by mi się bardzo przydały. W obecnych meblach mam już porozwalane prowadnice i trudno się zamyka i otwiera szuflady, bo za dużo do nich kładliśmy. No ale w małej kuchni inaczej się nie dało

Judyta
16 czerwca 2017, 13:02
2/0

A mnie się ogromnie podobają te patchworkowe płytki na pierwszym zdjęciu. Jeszcze z tymi białymi i szarymi frontami połączone wyglądają przepięknie

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95