Najczęstsze błędy przy projektowaniu kuchni

Podczas planowania i urządzania kuchni często popełniamy błędy, które przekładają się negatywnie na wygodę i funkcjonalność wnętrza. Jakie niedopatrzenia zdarzają się najczęściej i jak się ich wystrzegać? 
Najczęstsze błędy przy projektowaniu kuchni
1. Zbyt późno myślimy o kuchni
Planując nasz nowy dom bądź urządzając mieszkanie, nie możemy myśleć o kuchni dopiero na samym końcu. Rozmieszczenie elektroniki czy instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także odpowiedni układ ścian mogą wpłynąć na funkcjonalność i praktyczność naszej kuchni.
 
2. Za bardzo skupiamy się na kwestiach estetycznych
Kuchnia to pomieszczenie przede wszystkim użytkowe, dlatego dobór materiałów i mebli warunkowany powinien być w głównej mierze przez walory praktyczne i funkcjonalność. Ładne nie zawsze równa się praktycznemu. Nie oznacza to oczywiście, że z elementów na pozór niepraktycznych musimy od razu rezygnować – drewniany blat roboczy może się bowiem świetnie sprawdzać, wystarczy tylko odpowiednie go zabezpieczyć. Musimy też pamiętać, że kuchnia to trudne pomieszczenie i niektóre materiały czy sprzęty po prostu nie będą się do niej nadawać.
 
3. Źle dobieramy oświetlenie
Dotyczy to zarówno światła naturalnego jak i sztucznego. Kuchenne prace wymagają dobrego oświetlenia, które będzie ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków. Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu światła: nie obejdzie się bez oświetlenia górnego (oświetlającego całe pomieszczenie), jak i oświetlenia punktowego (doświetlającego konkretne strefy).

Najczęstsze_błędy_przy_projektowaniu_kuchni.jpg

Światłem słonecznym najlepiej oświetlić ciąg roboczy – przy projekcie miejmy zatem na względzie, aby nie zasłaniać sobie światła plecami ani prawą ręką (w przypadku osób leworęcznych – lewą). Najrozsądniej pod oknem umieścić właśnie ciąg roboczy, ale dobrym rozwiązaniem jest także postawienie w tym źródle światła stołu.

4. Źle ustawiamy sprzęty
Umieszczenie piekarnika czy choćby mikrofalówki nad zmywarką to fatalny pomysł. Para wodna unosząca się ze zmywarki doprowadzi do uszkodzenia sprzętów znajdujących się powyżej oraz pozbawi nas na nie gwarancji.
 
5. Nie stosujemy zasady trójkąta roboczego
Ergonomia naszej kuchni zostanie pogrzebana, jeśli nie będziemy stosować się do zasad trójkąta roboczego. Kuchenka, lodówka i zlew to najczęściej wykorzystywane strefy kuchni, jeśli źle je rozmieścimy – użytkowanie nie będzie proste i płynne. Do prac kuchennych (mycia, krojenia i gotowania) dostosowano odpowiednie odległości zapewniające wygodne korzystanie, które powinny zostać zachowywane pomiędzy sprzętami. Optymalnie, gdy wynoszą one: 120-270cm między lodówką a kuchenką oraz po 120-210cm między zlewem a kuchenką i zlewem a lodówką. Zazwyczaj szczególnie zaniedbujemy odległość najważniejszą – między zlewem a kuchenką. Jeśli nasza kuchnia jest naprawdę mała i nie jesteśmy w stanie wygospodarować 120cm, zadbajmy przynajmniej o 60cm.
  
 
6. Zapominamy o gniazdkach
Planując rozmieszczenie gniazdek, musimy mieć na uwadze, jak wiele sprzętów, które znajdują się w naszej kuchni, potrzebuje dojścia do prądu. Pamiętajmy o gniazdkach dla większych sprzętów takich jak lodówka, piekarnik czy zmywarka (uwaga – lodówka pod zabudowę powinna mieć gniazdko w cokole bądź nad sobą, zaś zmywarka w zabudowie – nie za samą sobą a obok siebie), ale i dla płyty elektrycznej oraz mniejszego AGD stojącego na blacie – ekspresu, czajnika bądź tostera.
 
7. Nie planujemy przechowywania
Każdy element (niezależnie czy to sprzęt, artykuł spożywczy bądź zastawa) powinien mieć w naszej kuchni swoje miejsce, do którego zapewnimy wygodny dostęp – ułatwi to utrzymanie porządku i usprawni korzystanie z kuchni. Dbajmy o praktyczność wnętrz szafek – stosujmy udogodnienia i organizery, ale przede wszystkim montujmy odpowiednią ich ilość – wszystkie sprzęty, które niepotrzebnie stoją na wierzchu zabierają cenną przestrzeń użytkową i zaburzają harmonię.


Polecamy: 
  • 3
  • 0

  Kaś

  Ale kuchnia super. Przyznaję :)

  • 8
  • 3

  Kaś

  Ciekawe jak zmieścić nogi pod blatem na tych hokerach....

  • 8
  • 2

  zdzicha

  Planując gniazdka w kuchni pamiętajmy też o tym aby zbyt wiele sprzętów nie było na jednym obwodzie (nie wiem czy dobrze to ujełam, ale chodzi mi o to aby nie wywalały nam bezpieczniki gdy uruchomimy za dużo sprzętów na raz). U mnie wprawdzie rzadko ale taka sytuacja miała miejsce. Może wypowie się ktoś, kto się na tym zna. Może wystarczy wymienić bezpiecznik na mocniejszy?

  • 8
  • 4

  Aga

  Polecam Jazdę Próbną Kuchni w salonach Bluma. Układasz swoją kuchnię w wymiarach 1:1 i sprawdzasz czy projekt jest ok (szafki i sprzęty są na kółkach). Super sprawa. Ja skorzystałam i dużo mi to dało.

  • 5
  • 3

  Patrycja

  Do JALT: a najlepiej trafić do wykonawcy mebli u którego projekt mebli wykonuje doświadczony projektant :) zapraszamy do Nas https://www.facebook.com/hrabiastyl/?fref=ts

  • 9
  • 4

  Maniaaa

  odpowiednie produkty do zmywarek , by potem nie narzekać na niedomyte naczynia.

  • 2
  • 2

  Annulka

  Bardzo fajnym urządzeniem w kuchni jest zmywarka. Warto tylko używać odpowiednie < produkty do zmywarek, by potem nie narzekać na niedomyte naczynia.

  • 8
  • 3

  jalt

  czasami lepiej zawierzyć jakiemuś projektantowi wnętrz albo znaleźć super fachowca, bo samemu to człowiek nie ogarnie tego wszystkiego

  • 4
  • 1

  Iza

  Ja miałam właśnie problem z gniazdkami. Mieliśmy je źle rozmieszczone i potem zaczęło się kombinowanie

pokaż starsze komentarze

Czytaj również 

Inspiracje