Meliconi - domowa zganiatarka do butelek i puszek

Każdego roku jedno gospodarstwo domowe produkuje około 300 kg śmieci. Coraz częściej decydujemy się na ekologiczną, selektywną zbiórkę, która pozwala na łatwiejszą utylizację, a także na odzyskiwanie surowców i ich ponowne wykorzystanie w procesie produkcji. By objętość śmieci była mniejsza, a co za tym idzie, koszt ich wywiezienia w skali roku dużo niższy - w wielu kuchniach obok koszy pojawiają się także zgniatarki do puszek, butelek i kartonów. Nie musimy jednak trzymać ich w najciemniejszym kącie szafki kuchennej - producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, tworząc niewielkie, nowoczesne modele w rozmaitych kolorach, takie jak zgniatarka włoskiej firmy Melicioni.

Wymiary i kolorystyka

Wybierając zgniatarkę powinniśmy wziąć pod uwagę jej wymiary - niewielkie, plastikowe modele o wysokości  26 cm i średnicy podstawy 12,8 cm, takie jak Melicioni sprawdzą się zarówno w większej, jak i w małej kuchni. Zgniatarkę ważącą około 0,5 kg można postawić na blacie kuchennym i potraktować jak jeden z elementów dekoracyjnych lub ukryć w szafce pod zlewem, gdzie nie zajmie zbyt dużo miejsca. Z pewnością często będziemy korzystać z zakupionej zgniatarki, więc nie warto chować jej w trudno dostępnym miejscu i tracić czas na wyjmowanie za każdym razem, gdy zechcemy zmniejszyć objętość śmieci. Jeśli faktycznie zdecydujemy się na pozostawianie zgniatarki na widoku, ważną rolę odgrywać będzie estetyka jej wykonania i dobór koloru pasującego do mebli kuchennych. Producent proponuje intensywne, nowoczesne barwy, które dodatkowo ożywią naszą kuchnię - ten model dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych - niebieskiej, zielonej lub różowej.

Meliconi-zgniatarka-do-śmieci

Co zgniata zgniatarka?


Zgniatarka Melicioni poradzi sobie z puszkami po napojach czy też z plastikowymi butelkami o pojemności od 0,3 do 2,5 l, zgniatając je w foremny krążek i zmniejszając ich powierzchnię do około 20%. Dzięki temu kosz na śmieci nie zapełnia się tak szybko i możemy dużo rzadziej je wyrzucać. Ma to też pozytywny wpływ na środowisko - firmy wywożące śmieci zużywają mniej paliwa przy jednorazowym kursie i jednocześnie emitują mniej zanieczyszczeń do środowiska. Analizując domowy budżet szybko dojdziemy też do wniosku, że zainwestowane w zgniatarkę fundusze szybko się zwrócą - zużywamy 5 razy mniej worków na śmieci i dużo mniej czasu na ich wyrzucanie.


Polecamy: Nowoczesna i wygodna segregacja śmieciJak korzystać z domowej zgniatarki? 

Nic prostszego - wystarczy umieścić zużyty karton po mleku, puszkę po napoju lub zwykłą butelkę PET w tubie, usuwając z niej wcześniej zakrętkę i zgnieść, dociskając kolorowy element tuby do czarnej. Wbrew pozorom nie jest konieczna duża siła nacisku do obsługi tego urządzenia  a im niżej umieścimy zgniatarkę, tym łatwiej będzie nam zgnieść i zmniejszyć objętość opakowań. W związku z tym odpowiednie przygotowanie odpadów do selektywnej i ekologicznej zbiórki może być nie tylko zadaniem dla dorosłych domowników, ale też ciekawym zadaniem i formą edukacji na temat stylu eko dla naszych pociech.
  • 3
  • 0

  Don Wito

  Taka zgniatarka to fajna rzecz, ja do tej pory stosowałem zgniatarkę marki right foot and tramp(ek) ale wychodziło tylko z puszkami po piwie. Butelki to wyższa technika...nPrezes right foot and tramp(ek)

  • 4
  • 1

  Arnold Sz

  Ciekawe ile kosztuje. Jeśli nie jest drogie to chyba się zdecyduje, bo nie lubię popylać za często ze śmieciami :)

Czytaj również 

Inspiracje